Geleneksel eğitim kavramı son birkaç yılda neredeyse kökten değişti. Artık tek öğrenme seçeneğiniz, bir sınıf veya kursta fiziksel olarak var olmak değil. İnternet bağlantınız olduğu sürece, istediğiniz zamanda ve dilediğiniz yerden e-öğrenme yöntemi olan online eğitimlere erişebilirsiniz.  

Mekandan Bağımsız Gelişim 

Online eğitim, dünyanın herhangi bir yerinden öğrenmenize, çalışmanıza ve sizinle benzer hedeflere sahip insanlarla etkileşime geçmenize olanak tanır. Bu, bir yerden başka bir yere gidip gelmenize veya katı bir programa uymanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Böylece yalnızca zamandan tasarruf etmez, aynı zamanda diğer hedeflerinize harcayabileceğiniz paradan da tasarruf edersiniz.  

Örneğin, bir üniversite programında eğitim görüyorsanız fiziksel bir kursa ayıracak vaktiniz veya enerjiniz olmadığını hissedebilirsiniz. Online bir kurs, atölye veya etkinliğe katılımcı olmak, internet bağlantısının olduğu herhangi bir yerde mümkündür. Bir kafede veya kütüphanede oturuyor olun, istediğiniz herhangi bir yerden çevrimiçi derslere dahil olabilirsiniz.  

Hareket Halindeyken Eğitim 

E-öğrenmeyi tercih etmenin sağladığı en büyük avantaj, sürekli hareket halinde olduğunuz bir yaşam tarzına uygun olmasıdır. E-öğrenme ile ister işinize giderken ister öğle molasında olsun, günün herhangi bir bölümünde öğrenmeye devam edebilirsiniz. Örneğin, işiniz nedeniyle sürekli seyahat etmek zorundaysanız online eğitimler öğrenmek için harika bir seçimdir.  
 
Öte yandan, bağımsız ve teknoloji destekli bir yaşam tarzını benimsemek istiyorsanız, online eğitim bunu yapmanıza olanak tanır. İster iş seyahatinde olun ister yeni yerler keşfedin çalışmaktan ve öğrenmekten vazgeçmek için hiçbir sebebiniz yok. E-öğrenme ile öğrenme programınızı yaşam tarzınıza göre uyarlayabilirsiniz.  

e-öğrenme

Ev Rahatlığında Öğrenme İmkanı

Sabah erkenden kalkıp evinizden uzakta bir sınıfa gitmek, başka işler için ayırabileceğiniz birkaç saati feda etmek anlamına gelir. Konu e-öğrenme olduğunda ise rahatlık en büyük avantajlardan biridir.  
Online dersler sayesinde seçtiğiniz bir programa katılmak için uzun mesafeler kat etmenize gerek yok. Kendinizi geliştirmek istediğiniz alanla ilgili tüm derslere ve gerekli materyallere çevrimiçi olarak ulaşmak mümkün. Üstelik tüm bunlara evinizden veya kendi yarattığınız herhangi bir öğrenme ortamından erişebilirsiniz.  

Ancak çok da rahat etmemek ve kendi kişiselleştirilmiş çalışma ortamınızı kurmanız gerektiğini unutmamalısınız! Tüm bunlar, eğitim hedeflerinizi ertelemekten kaçınmanıza yardımcı olacaktır.  

Optimal Eğitim-Yaşam Dengesi 

Çevrimiçi öğrenme deneyimi geleneksel öğrenme modeline kıyasla çok daha esnek bir program sağlar. Elbette bazı ögeler eşzamanlı olabilir; canlı ders, atölye veya etkinliklere katılmanız gerekebilir. Bunlar dışında kalan ögeleri kendiniz programlayabilir ve kendi hızınızda tamamlayabilirsiniz. Günün herhangi bir saatinde ve sizin için en uygun olan yerden öğrenmeye devam edebilirsiniz.  

Tüm bunlar, programınız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanıza ve zaman yönetimini sorunsuz gerçekleştirmenize olanak tanır. Her dersin ardından yarım saat tekrar okuma yapmak isteyebilirsiniz. Veyahut bir hafta sonunuzu birkaç haftalık derslere ayırmak isteyebilirsiniz. E-öğrenme ile farklı tercihlerle kendi hızınızda öğrenmeye devam edebilirsiniz. Böylece eğitim hedeflerinizi gerçekleştirirken aktif bir sosyal ve aile hayatını sürdürmek için daha fazla vakit bulabilirsiniz.  

Eğer online eğitim, danışmanlık ve atölye hizmeti almak istersen Bi’akıl app‘e göz atabilirsin.

Diğer yazılar için Mecra‘ya göz atabilirsin.