Son birkaç yılda eğitim sektörü, yeni beceriler kazanmanın daha kolay bir yolunu sunan online eğitim sayesinde büyük bir değişim yaşadı. Dünya çapındaki birçok insan, özellikle pandemi sürecinde online eğitim ile birlikte öğrenmenin yeni bir modelini deneyimledi. Uzaktan eğitimin bu denli benimsenmesi, küresel online eğitim endüstrisinin başlangıcından bu yana küresel olarak %900 büyümesine sebep oldu.  

Henüz her şeyin başında olduğumuzu düşünürsen gelecekte bu endüstrinin ne kadar büyük bir popüler kazanacağınızı hemen fark edebilirsin. Bu nedenle, pazarlanabilir bir yeteneğinin olduğunu düşünüyorsan, şimdi online bir eğitim oluşturmak için en doğru zaman olabilir! 

Düşük Yatırım – Yüksek Getiri  

Online bir kurs oluşturmak, geleneksel sınıf kurslarının aksine büyük bir yatırım gerektirmez. Çevrimiçi bir kurs oluşturmak için ihtiyacın olay tek şey, internet bağlantısına sahip olmak. Eğer bir konuda yeterli bilgi ve beceriye sahip olduğunu düşünüyorsan büyük bir sermayeye sahip olmadan kendi online kariyerini inşa edebilirsin. 

Örneğin, rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümünden yeni mezun olmuş biriysen kariyerin basamaklarını hızla çıkmaya başlamak için online psikolojik danışmanlık hizmetleri verebilirsin. Çalışacağın günleri senin belirlediğin bir programa göre düzenleyebilir ve günü geldiğinde tek bir web sayfası ile danışanların ile temasa geçebilirsin.  

Elbette online bir kariyer inşa etmek için mutlaka yeni mezun olmana gerek yok. Uzun yıllardır 8-5 çalışan biri olman kariyerinde yeni heyecanlar yaratamayacağın anlamına gelmiyor. Sektördeki deneyimlerini başkalarıyla paylaşmak için online danışmanlık veya mentörlük hizmeti vererek pasif gelir yaratabilir veya güncel gelirini artırabilirsin. 

Geniş Ağ 

İnternet bize dünyanın her yerinden insanlarla etkileşime geçme şansı veriyor. Bu aynı zamanda deneyimlerini ve bilgi birikimini internet bağlantısı olan herhangi biriyle paylaşabileceğin anlamına gelir. Çevrimiçi bir kurs geliştirerek dünyanın herhangi bir yerindeki insanlara ulaşabilir ve onları olumlu yönde etkileme şansına sahip olabilirsin. Ayrıca online kurs ve etkinlikler aracılığıyla geleneksel yollarla sahip olamayacağın bir kitleye ulaşabileceğini de unutma.  

Eğer bir işletme koçuysan, “Bir İş Nasıl Başarılı Olur?” konulu online bir kurs oluşturabilirsin. Böylece fiziksel bir kursa harcayacağın para ve zamana kıyasla hem kolay hem de çok daha fazla kişiye ulaşabilirsin. Bu, seninle benzer ilgi alanlarına sahip insanlardan oluşan bir ağ geliştirmen için büyük bir fırsat. Ayrıca canlı olarak iletişime geçtiğin insanlarla bir topluluk duygusu geliştirebilir; hatta sadık bir takipçi kitlesi bile oluşturabilirsin.   

Adsiz tasarim 41

Tanınırlık

Birçok insan yüksek bir gelir elde ediyor olsa da sahip olduğu iş, bilgi ve becerilerinin tümünü yansıtmasına olanak tanımayabilir. Nihayetinde potansiyelini ortaya çıkarma şansına 
sahip olamayan her insan gibi kendini mutsuz hissedebilir. Kariyerini online platforma taşımak, uzmanlığını daha fazla insanla paylaşmak ve tanınırlık kazanmak için en iyi yollardan biridir. 

Örneğin, bir dijital pazarlama uzmanıysan “2023 Dijital Pazarlama Trendleri” üzerine bir online kurs oluşturabilirsin. Bilgi ve deneyimlerini paylaşarak geniş kitlelere ulaşabilir; kursun beğenildikçe birçok insan tarafından tanınan biri olarak sektörde var olabilirsin. Online ders ve etkinliklere devam edip kendini geliştirdikçe kendini gelecekte alanınla ilgili konularda otorite olarak konumlandırabileceğini unutma!