Canlı görüşme ve video formatındaki online eğitim, ders, kurs ve atölyelerin giderek yaygınlaştığı günümüz dünyasında sizinle aynı eğitimi veren meslektaşlarınızın önüne geçmek, aynı zamanda sizi tercih eden öğrencilerinizi ya da danışanlarınızı memnun ederek sizi tanıdıklarına önermelerini sağlamak; işinizin sürdürülebilir olması için önem taşımaktadır. 

Online olarak çalışan kişiler; ister online terapiler veren psikologlar, isterse canlı yazılım eğitimi veren mühendisler olsunlar, az sonra değineceğimiz 6 konuda gösterdikleri özen; onların daha iyi geri dönüşler almalarına imkân sağlamaktadır. Bu konuları hazırlık, ders içi ve sonrası yapılması gerekenler olarak ayırabiliriz. 

Online Ders Vermeden Önce: 

1. Hazırlık  

Eğitim vereceğiniz konuyu çok iyi bilseniz dahi, vereceğiniz eğitime hazırlanmanız sizi bir adım öne çıkaracaktır. Daha iyi bir hazırlık için bahsedeceğiniz konuları sıralayarak nasıl bir sıra ile bahsedeceğinizi belirlemeniz ve bir yol haritası çıkarmanız, dersiniz veya atölyeniz sırasında tekrara düşmenizi engelleyecek ve aynı zamanda online öğrencilerinizin canlı derslerinizi daha iyi takip etmesine yardımcı olacaktır. 

2.Beklentileri Doğru Belirlemek 

Biyografinizi ve online ders detaylarınızı öğrencilerinizle paylaştığınız açıklama, yani öğrencilerinize temas ettiğiniz ilk nokta çok önemlidir. Eğer bu; birçok kişiye tek seferde vereceğiniz bir eğitimse öğrencilerinizin, kursunuzun veya canlı atölyenizin içeriğini anladıklarından kesinlikle emin olmalısınız. Böylelikle canlı etkinliğine gerçekten ilgi besleyen kişileri getirir ve doğru bir kitleye ulaşırsınız.  

Şayet bire bir randevular, online – uzaktan terapiler gerçekleştiren bir psikologsanız ya da online danışmanlıklar veren bir avukatsanız sizden randevu talep eden danışmanınızın taleplerini ve beklentilerini iyi anladığınızdan emin olmanız gerekiyor. 
Böylelikle, uzaktan danışanlarınızla geçireceğiniz kısıtlı randevu vaktini en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz 

Online Eğitim Bi'akıl

Online Etkinliğinizi Düzenlerken: 

3. Katılımcının Odağını Korumak  

Teknolojinin gelişmesi hayat kalitemizde büyük bir artışa sebep olsa bile her yerden sürekli gelen uyarıcılar insanların odaklanma süresinin (özellikle online platformlarda) azalmasına sebep oldu. Online etkinliğinizi düzenlerken, öğrencilerinizi ya da danışmanlarınızın odağını görüşmede tutmak için çeşitli yetenekler geliştirmeniz ve uzmanlığınızı daha ilgi çekici bir şekilde aktarabilmeniz gerekmektedir.  

Örneğin; anlatımlarınıza hikâyeleştirme – oyunlaştırma katabilir. Sorular ve anketler ile canlı derslerinizi daha etkileşimli biçimde yürütebilirsiniz. 

4. Rekabet Gücü 

Giderek büyüyen online etkinlik sektörü, online eğitim veren herkes için sadece içerik açısından değil teknik açıdan da rekabeti doğurdu. Daha iyi pazarlama bilenlerin daha fazla kazanmasının yanı sıra daha iyi teknolojik aletler ile daha kaliteli görseller sunan ya da kamera karşısında sunum yapmayı bilenler, diğer eğitim vericilerin bir adım önüne çıkmakta. 

Blog Ici 2

Online Etkinliğin Sonrasında 

5. Sosyal Kanıt 

Online etkinliklerin en güzel yanlarından biri; yeni öğrencilerinizin, daha önceki öğrencilerinizin sizin hakkınızdaki düşüncelerini ve yorumlarını görebilmesidir. Çoğu kişi başkaları tarafından tavsiye edilen dersleri almaya veya değerlendirmeye sahip psikologlara gitmeye meyillidir. Bunu avantaja çevirmeyi bilenler, iyi geçtiğini düşündükleri eğitimlerin sonrasında katılımcılarından yorumlar isteyerek potansiyel katılımcılarının onları tercih etmesine katkıda bulunur.  

6. Geri dönüşlere açık olmak 

Online bir öğretici olarak aklınızda kalması gereken son konu ise öğrenmenin asla bitmeyen bir yolculuk olmasıdır. O yüzden her zaman geri dönüşlere açık olmalı, bu dönüşleri kabul etmeli ve kendinizi gelişmek için onları değerlendirmekten vazgeçmemelisiniz.  

Uzmanlığınızı online alanda daha geniş bir kitle ile daha kaliteli şekilde paylaşmanıza fırsat tanıyacak bu 6 ipucu, etkinliklerinizi daha verimli geçirmeniz için size destek olacaktır. 

Online eğitim, atölye ve danışmanlıklara katılmak için app.biakil.com adresini ziyaret edebilirsin.