Online Eğitim ile Gelir elde etmenin birinci kuralı: Kaliteli içerik 

Çevrimiçi yöntemler ile eğitim almak ve vermek, giderek artan bir trend ile hayatlarımızda yerlerini aldı. Bu artış trendinin sebepleri arasında; pandemi döneminde insanların online alternatiflere yönelmesi ve bu alışkanlıklarını devam ettirmesinin yanı sıra, kendi bulundukları bölgelere nazaran uzaktaki eğitmenlerden, danışmanlardan aynı hizmeti daha kaliteli ya da ucuza alabilmeleri de kullanıcıları çevrimiçi yöntemlere devam etmeye ikna etti.  

Peki, bu iş için doğru platform hangisi? 

Sadece kullanıcıların değil, online olarak eğitim, danışmanlık ve hizmet veren kişilerin de bu gelişmelere paralel olarak sayıları arttı. Bu sayısal artış, iki önemli sonuca sebebiyet verdi. Bunlardan ilki; artan içerik sayısı yüzünden giderek daha kalitesiz sayıda eğitimin gelir elde etmek isteyenler tarafından ortaya koyulan eğitimlerdi. İkincisi ise; bu eğitimin verilebileceği site ve imkân sayısındaki inanılmaz artış. Bu artış, eğitim almak isteyen kişilerin bilinçsiz tercihler yapmalarına sebep oldu. Hâlihazırda; Udemy ve Coursera’nın ilerlettiği sektöre, giderek daha fazla şirket katılıyor ve doğru platformu bulmak giderek zorlaşıyor.   

Bu bilgilerin ışığında, eğitimlerini ve hizmetlerini çevrimiçi ortama taşıyan veya taşıyacak kişilerin başarı için en önemli kriterinin “kaliteli içerik” ve “itibarlı bir paydaş” olduğu söylenebilir.  

Günümüzde online olarak çok farklı alanlarda eğitimler, seminerler ve atölyeler (workshoplar) düzenlenebilmektedir. Kaliteli bir içerik çıkartabilmek için öncelikle kendi alanınızı belirlemeli ve sizi, öğrencilerinize bağlayacak olan doğru platformu bulmalısınız.

Eğitmenlerin ihtiyaçlarını düşünerek tasarlanmış bir platform olan Bi’akıl’ı şimdi keşfet! 

Bir adım öne çıkmak için; 

Tabii ki online eğitim verecek olduğunuz alanı çok iyi biliyor olabilirsiniz. Ancak olabildiğince spesifik şekilde alanınızı belirlemek, sizi bir adım öne çıkaracaktır. Örneğin; Bi’akıl’da 5 farklı ana kategori ve 40’a yakın alt kategori bulunmaktadır. Bunlardan biri de Sağlık başlığının altındaki Psikoloji kategorisidir. Psikolojik seans ve terapi veren Bilen’lerimizden edindiğimiz deneyim kadarıyla, Psikolojik destek olarak profillerini ve terapilerini genel bir isimle tanımlamak yerine, özelleştiklerini, niş bir alanı belirten psikologlarımızın çok daha fazla ilgi gördüğünü ve daha çok kazandığını tespit ettik.  

Bunu farklı alanlara da uyarlayabiliriz. Örneğin; Etsy’den ihracat yapmakla ilgili bir eğitimden bunun mal mı yoksa hizmet mi ihracatı olduğunu belirtmek, kullanıcı için oldukça ayırt edici olabilmektedir.  

Eğitim vericilerin, kendi alt kategorilerini olabildiğince detaylandırması, onları bir adım önce çıkarmaktadır. Çünkü kullanıcı, artık daha kısa sürede “tam olarak” aradığı konuyu bulmak istiyor. 

Akılda kalması Gerekenler 

“Unutmamalıyız ki: Eğitim, seans, danışmanlık verenlerin, doğru bir platformda kaliteli içerik sunmaları; onlara uzun dönemde sürdürülebilir bir gelir sağlayacağı için en önemli konu, doğru platformu ve içeriği bulmaktır.” 

Online danışmanlık ve hizmet verenlerin sayısının artmasının yanında internete taşınan hizmetlerinde arttığını aklımızda bulundurmamız gerekiyor. Bugün; spordan tutun da avukatlık hizmetine kadar birçok konu, sayısız hizmet online olarak verilebiliyor. Uzmanlığınız hakkında size DM’den sorular geliyorsa, çevrenizden sizlere sorular geliyorsa ya da çevrimdışı bir şekilde uzmanlığınız ile gelir elde ediyorsanız, emin olun alanınızda bir talebiniz olduğu anlamına geliyor. Bu yüzden şimdiye kadar uzmanlığınızı hiç online ortama taşımadıysanız; şimdi tam sırası diyebiliriz. Doğru ve kaliteli içerikle bilginizi gelire dönüştürebilirsiniz.

Online Eğitim

Bunu hemen, 3 kısa adımda yapabilirsiniz;  

  1. Bi’akıl’dan Bilen başvurusu yapın 
  1. Hemen profilinizi oluşturun  
  1. Eğitimlerinizi vermeye başlayın! 

 
Peki, halihazırda online eğitim, danışmanlık ya da seanslar veriyorsan buradan elde ettiğin geliri nasıl artırırsın? 

Aslında bu sorunun cevabı, sahip olduğun uzmanlıkları doğru bir platforma taşımaktan geçiyor. Örneğin; senin alanındaki reklamlar ile görünürlük elde eden aynı zamanda seni de sosyal medyadaki tasarımları ile öne çıkarabilen Bi’akıl, kitleni büyütüp gelirini artırman için destek alabileceğin bir yer. Bunun yanında, Bi’akıl’da farklı eğitimler düzenleyebileceğin çeşitli özellikler bulunuyor. Bu özelliklerden sana uygun olanı seçip enerjini doğru yöntemlerle kullanabilirsin. Randevu, seri ve abonelik hakkında daha fazla bilgi için tıklayabilirsin. 

Hâlihazırdaki online gelirlerini yükseltmenin en önemli bir diğer etkeni ise kendini geliştirmektedir. Kamera karşısında duruş, sunum yapabilme teknikleri ya da sosyal medyayı yönetme eğitimleri alarak, bu konularda kendini geliştiren eğitmenler; katılımcılarına daha profesyonel ve keyifli bir öğrenme süreci sunabilmektedir.  

Burada kendi geliştirmek isteyen tüm eğitmenlerimizi Bi’akıl’daki ücretsiz “Eğiticinin Eğitimi Serisine” bekliyoruz. 

Özetlemek gerekirse kendini geliştirmek, doğru platformu seçmek ve kitleni büyütmek online eğitim webinar ya da danışmanlıklardan gelirlerini artırmak için yapabilecekler arasından öne çıkmaktadır. 

Gelirini online eğitimlerle artırmak için Bi’akıl avantajlarını hemen keşfet!