Online görüşmelerin sunduğu birçok büyük avantaj olsa da kusursuz bir online görüşme deneyimi tesadüfi bir şekilde gerçekleşmez. Genellikle bazı ön hazırlıklar yapman gerekebilir. Sebebi ne olursa olsun, herkes gibi sen de bazı teknik sorunlar yaşayabilirsin. Ve bu sorunlar online görüşmelerin verimliliğini olumsuz şekilde etkileyebilir. 

Bu yazımızda sıklıkla karşılaşılan teknik problemlerle nasıl başa çıkacağını inceliyoruz.  

Ses 

Online görüşmelerde yaşanan teknik sorunlar arasında en sinir bozucu olanı, muhtemelen ses problemi olabilir. Katılımcıların birbirini duyamaması, sesteki dalgalanmalar veya gecikmeler bir süre sonra iletişim kurulmasını tamamen engellemese de verimliliği önemli ölçüde düşürür.  

Ses problemlerinin önüne geçmek için çevrimiçi iletişimi mümkün kılacak ekipmanlara sahip olduğundan emin olman önemli. Bunun için online görüşmelerden önce mikrofon kontrollerini yapmalısın. Ayarlarında yanlış mikrofon seçilmiş olabilir veya online görüşmeye katıldığın platformun izinleri mikrofonuna erişim izni vermemiş olabilir. Toplantıdan önce ücretsiz test araçları aracılığıyla mikrofonunu kontrol ederek yaşanabilecek ses problemlerinin önüne geçebilirsin. 

Ayrıca şunu da bilmelisin ki, telefon veya bilgisayarının mikrofonu sesi alma konusunda en iyisi değildir. Arka plandaki gürültü bazen çevrimiçi görüşmelerdeki kişilerin seni anlamasını zorlaştırabilir. Düzenli olarak online etkinlik veya toplantılara katılıyorsan, kaliteli bir mikrofon satın almayı düşünmelisin. 

Adsiz tasarim 31

Kamera 

Ses kadar görüntü problemleri de online görüşmeleri olumsuz etkileyen sorunlarında başında gelir. Görüntü kesintileri veya donmalar, diğer katılımcılarla etkileşime girmeni engelleyebilir veya yaşanan aksaklıklardan dolayı motivasyonunu düşürebilir. Bu nedenle mikrofonunda olduğu gibi kamera ile ilgili kontrollerini de online görüşme öncesinde kontrol etmelisin. 

Başka bir uygulama tarafından kamerana erişim sağlanıyorsa, online görüşme yaptığın platform kameranı kullanamayabilir. Bu tarz bir sorun yaşamamak için diğer tüm uygulamalarda kameranın kapalı olduğundan emin olmalısın.  

Ayrıca bazı tarayıcı eklentileri veya ayarları, görüntü kalitesini etkileyebilir. Online görüşme öncesinde bir test görüşmesine katılarak kameranı kontrol edebilir ve farklı internet tarayıcılarını kullanmayı deneyebilirsin.  

İnternet 

Online görüşmelerde yaşanabilecek teknik aksaklıklardan kaçınmanın en iyi yolu iyi bir internet bağlantısına sahip olmaktır. İnternet bağlantının ses ve görüntü kalitesini doğrudan etkileyeceğini düşünürsen, ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsin. 

Bu nedenle, sağlam bir internet bağlantısına sahip olduğundan ve yazılımının etkili bir şekilde çalışabilmesi için gereken hızı aldığından emin olmalısın. Bunun için internetinin olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını anlamak için hız testleri yapabilirsin. Ayrıca bilgisayarının arka planında çalışan diğer programları, özellikle de Skype veya WhatsApp gibi çok fazla bant genişliği gerektiren uygulamaları devre dışı bırakmayı deneyebilirsin.  

Online eğitim ile gelir elde etme yazımızı da beğenebilirsin.

Online eğitim, danışmanlık ve randevular için Bi’akıl appi ziyaret edebilirsin.