Online kurslar, yalnızca yeni beceriler öğrenmenin kolay ve uygun maliyetli bir yolu değil, aynı zamanda özgeçmişinizi güçlendirmenin ve kalabalığın arasından sıyrılmanın güçlü bir yoludur. İster kariyerinizde ilerlemek, ister alan değiştirmek veya eğitiminizdeki boşlukları doldurmayı hedefleyin, çevrimiçi kurslar hedeflerinize ulaşmanıza ve potansiyel işverenlere yetkinliklerinizi sergilemenize yardımcı olabilir.  

Bu nedenle, çevrimiçi bir kursa kaydolmaktan çekinmeyin ve bunun geleceğiniz için yaratabileceği farkı görün. 

Öncelikli olarak online eğitimler ve çevrimiçi danışmanlıklar almanız, size dayatılan ve zorunlu olduğunuz eğitimin dışında kendi iradeniz ve talebinizle eğitim aldığınızı İK personeline göstererek öğrenmeye olan ilginizi kanıtlayacaktır. Bu ilginin neden önemli olduğunu Bi’akıl İK müdürü İpek Uysal’dan dinleyelim:  

“Şirketler hiçbir zaman her konuyu bilen bir çalışan adayı bulamazlar ancak öğrenmeye ilgili adayların şirketteki süreçleri öğrenmekte daha hızlı olacak olması insan kaynakları uzmanlarını online eğitim platformları ile aşina adaylara daha sıcak bakmasını sağlar.” 

Online eğitimlerin en önemli katkısı ise iş ilanlarında belirtilen yetenekleri bildiğinizi kanıtlayabilmenizdir. Örneğin, kimse okulda “Insider” programını kullanmayı öğrenmemiştir ancak siz CV’nize bu konudaki eğitimi yerleştirdiğiniz zaman diğer adayların önüne geçersiniz. Burada başvurmak istediğiniz iş ilanlarını detaylıca incelemek ve bu ilanı nasıl avantajınıza çevirebileceğinizi bilmek önemlidir. Bunun için profesyonel koçlar ile çalışmanız faydanıza olacaktır. Yurtdışı iş başvuru ve kariyer değişimi konusunda büyük tecrübesi olan Bilenimiz Aybala bu konuda öne çıkmaktadır.  

Adsiz tasarim

Çoğu zaman öz geçmişler bir zaman çizelgesi ile ilerler. Bazen bu zaman çizgisindeki boşlukları anlatmak adaylar için stresli olabilir. Ancak adaylar, CV’sindeki o boşluğa kolayca online eğitim platformları Udemy, Coursera ya da Bi’akıl’dan aldıkları ücretli – ücretsiz kursları yazarak boşlukla ilgili gelebilecek soruları kendi avantajına çevirebilirler.  

Son olarak video kaydı yerine canlı olarak alınan online eğitimler, çalışan adaylarına; mülakatlarda ve öz geçmişlerinde iki konuda daha destek olmaktadır.  
Bunlar referans ve hitabet konularıdır. 

 
Örneğin; online danışmanlık aldığınız bir konuda, işe başvuracağınız zaman eğer danışmanınız sektörde bilinen biriyse, referansı size destek olacaktır. Bunun yanında online danışmanlıklarda konu hakkında sürekli soru cevap pratiği yapabilmek ve başka öğrenenlerle beraber olmak size kendinizi daha iyi ifade edebilme konusunda yardımcı olacaktır.  

Kısacası, çevrimiçi kurslar özgeçmişinizi ve kariyerinizi geliştirebilir. Becerilerinizi, bağlılığınızı ve değerinizi gösterirler. Öğrenmek ve büyümek için bu fırsatı kaçırmayın ve daha fazlasını öğrenip daha iyi bir CV için Bi’akıl’ın birbirinden değerli insan kaynakları uzmanlarına göz atın.