Aromaterapi nedir?

Aromaterapi, sağlığı ve esenliği desteklemek için doğal bitki özlerini kullanan bütünsel bir şifa tedavisidir. Bazen buna uçucu yağ tedavisi denir. Aromaterapi, vücut, zihin ve ruhun sağlığını iyileştirmek için tıbbi olarak aromatik esansiyel yağları kullanır. Hem fiziksel hem de duygusal sağlığı geliştirir.

Aromaterapi hem bir sanat hem de bir bilim olarak düşünülür. Son zamanlarda aromaterapi, bilim ve tıp alanlarında daha fazla tanınırlık kazanmıştır.

Aromaterapi ne zamandan beri var?

İnsanlar binlerce yıldır aromaterapi kullanıyor. Çin, Hindistan, Mısır ve başka yerlerdeki eski kültürler, reçineler, balzamlar ve yağlarda aromatik bitki bileşenlerini birleştirdi ve doğal maddeler tıbbi ve dini amaçlarla kullandı. Aromaterapinin hem fiziksel hem de psikolojik faydaları olduğu o zamanlardan beri biliniyordu.

Uçucu yağ damıtma hakkında bilgiler 16. yüzyılda Almanya’da yayınlandı. 19. yüzyılda ise Fransız doktorlar, hastalıkların tedavisinde uçucu yağların potansiyelini fark ettiler. Tıp doktorları 19. yüzyılda daha fazla kimyasal ilaçları kullanmaya odaklandı, ancak Fransız ve Alman doktorlar, hastalıkların tedavisinde doğal bitkilerin rolü olduğunu kabul ettiler.

“Aromaterapi” terimi, Fransız parfümcü ve kimyager René-Maurice Gattefossé tarafından 1937’de konu üzerine yazdığı bir kitapta kullanılmıştır. Daha önce lavantanın yanık tedavisindeki iyileştirici potansiyelini keşfetmişti. Kitap, tıbbi hastalıkların tedavisinde uçucu yağların kullanımını tartışıyor.

Aromaterapi tedavisi nasıl etki ediyor?

Aromaterapi, aşağıdaki gibi ürünleri kullanarak koku alma ve cilt emilimi yoluyla çalışır:

difüzörler
aromatik spritzerler
inhaler
banyo tuzları
masaj veya topikal uygulama için vücut yağları, kremler veya losyonlar
yüz vapurları
sıcak ve soğuk kompresler
kil maskeleri
Bunları tek başına veya herhangi bir kombinasyon halinde kullanabilirsiniz.

Yüze yakın uçucu yağ türü mevcuttur. Genellikle insanlar en popüler olan biberiye, tarçın, nane, sedir, kantaron yağlarını kullanır.

Her uçucu yağın bir dizi benzersiz iyileştirici özelliği, kullanımı ve etkisi vardır. Sinerjik bir karışım oluşturmak için uçucu yağları birleştirmek daha da fazla fayda sağlar.

Aromaterapi faydaları

Aromaterapinin faydalı olduğu şeyler şunlardır:

Acıyı yönetmek
Uyku kalitesini artırmak
Stres, ajitasyon ve kaygıyı azaltmak
Ağrıyan eklemleri yatıştırmak
Baş ağrısı ve migren tedavisi
Kemoterapinin yan etkilerini hafifletmek
Doğum sancılarını hafifletmek
Bakteri, virüs veya mantarla savaş
Sindirimi kolaylaştırmak
Darülaceze ve palyatif bakımı iyileştirmek
Bağışıklığı artırmak

Henüz kanıtlanmamış iddaalar

Aromaterapi için bilimsel kanıtların bazı alanlarda sınırlı olduğu düşünülmektedir. Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı ve kalp hastalığının tedavisinde aromaterapi kullanımını destekleyecek araştırmalar hala eksik.

Tedavi edebileceği (yardımcı olabileceği) bazı hastalıklar

Aromaterapi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok durumu tedavi etme veya tedaviye yardımcı olmaktadır:

Astım
Uykusuzluk
Tükenmişlik hissi
Depresyon
İltihap
Periferik nöropati
Adet sorunları
Alopesi
Kanser
Erektil disfonksiyon
Artrit
Menopoz

Uçucu yağların kullanımlarını keşfederken, farklı yağların ve kullanım yöntemlerinin sizi nasıl etkilediğine dikkat edin.

Herhangi bir aromaterapi tedavisine başlamadan önce daima doktorunuzla konuşun. Aromaterapinin tamamlayıcı bir terapi olması gerektiğini unutmayın. Doktor tarafından onaylanmış herhangi bir tedavi planının yerini alması amaçlanmamıştır.

Bu yazıda kullanılan kaynaklar: