Finansal okuryazarlık; kişisel finansal yönetim, bütçeleme ve tasarruf dahil olmak üzere birçok finansal beceriyi anlama ve etkin bir şekilde kullanma yeteneğini ifade eder. Daha basit şekilde söylemek gerekirse, finansal okuryazarlık parayla olan ilişkinizin temelidir ve para ile ilgili konularda daha akıllı kararlar vermeyi sağlayan becerileri içerir. 

Finansal okuryazar olmanın refah seviyesi daha yüksek bir hayata ulaşmak için büyük bir önemi vardır. Günümüz tüketim toplumunda, özellikle ekonomik krizin etkileri de düşünüldüğünde birçok insan varlık sahibi olmak istediğinde kredi veya taksitlendirmelere başvurmak zorunda. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre insanların neredeyse %75’i bir tür borç içinde ve çoğu bunun her zaman böyle süreceğine inanıyor. 

Finansal okuryazar olmak, finansal açıdan daha mantıklı ve doğru kararlar vererek maddi sıkıntıların yükünü hafifletebilir. Finansal okuryazarlık finansal birçok beceriyi içerse de popüler olarak ev bütçesi, borçların nasıl yönetileceği ve ödeneceğini öğrenme, giderleri takip etme yeteneği gibi konuları kapsar. Finansal okuryazar becerilerine sahip bir kişi, sahip olacağı herhangi bir varlığın gerçekten gerekli olup olmadığı, erişilebilir olup olmadığı veya bir varlık mı yoksa bir borç mu olduğu gibi soruları yanıtlayabilir. Bu beceriler kişinin günlük yaşamındaki alışkanlıklarında ve paraya yönelik algılarında olumlu değişimler yaratabilir.  

Finansal okuryazarlığın tasarruf ve acil duruma hazırlık gibi konuları, kişilerin belirsiz durumlar için hazır ve güvende olmasını sağlar. İyi bir işe veya eve sahip olsanız bile hayatın içinde plansız bazı olumsuz durumlar gerçekleşebilir. Finansal okuryazar olan kişiler, belirli beceriler sayesinde acil durumları daha hazır bir şekilde karşılayarak durumu kontrol altına alabilir. 

Finansal Okuryazarlık

Finansal okuryazarlık becerilerinizi geliştirmek ve bu sayede kişisel mali durumunuzu iyileştirmek için bazı stratejiler uygulayabilirsiniz. Başlangıç olarak bir Excel sayfasında ya da bir kağıda yazarak gelir, sabit giderler, isteğe bağlı harcamalar ve tasarruflarınızı içeren bir bütçe oluşturarak mali durumunuzu izleyebilirsiniz. Bir başka strateji olarak ev taksiti gibi bir tasarruf hedefi seçerek, diğer harcamalarınızı yapmadan önce belirlenmiş bir tutarı kenara koyabilirsiniz. 

Finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için bu konuyla ilgili kitaplar okuyabilir, podcastler dinleyebilir veya bir finans uzmanıyla görüşebilirsiniz. Ancak finansal okuryazarlık eğitimi alınması, bu becerileri geliştirmek için başvurulacak en iyi yol olabilir. Bunun için online platformlarda bu konuda uzman kişiler tarafından verilen eğitimlere katılabilirsiniz.  

Bu konu ile alakalı olabilecek Gelecek Okuryazarlığı ve Fırsatlar yazımıza da göz atın.

Finans okuryazarlığı ile ilgili eğitimlere göz atmak için Bi’akıl’dan temaslara göz atın.