Geleneksel eğitim kavramı son birkaç yılda kökten değişti. Bir sınıfta fiziksel olarak bulunmak artık tek öğrenme seçeneği değil – en azından internetin ve yeni teknolojilerin yükselişiyle değil. Günümüzde, internete bağlanabildiğiniz sürece, istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde kaliteli bir eğitime erişebilirsiniz. Artık yeni bir döneme giriyoruz – çevrimiçi eğitim devrimi.

Online eğitimi çevreleyen şüpheciliği küçümsemeye gerek yok, özellikle İnternet denen bu geniş alanla yüzleşmek isteniyorsa, geleneksel sınıfı geride bırakma fikrini anlamak zor olabilir. Ancak bu, birçok öğrenci için geçerli ve faydalı olduğu kanıtlanmış bu alternatiften çekinmesi için yeterli bir neden değil. YÖK’ün verdiği en son karara göre, Türkiye’deki yüksek öğrenim öğrencilerinin tamamı derslerinin %40 uzaktan öğrenim olarak işliyor. İster genç ister yetişkin olun, çevrimiçi eğitim mantıklı bir seçimdir. Bir öğrenci olarak bu, zor bir konuda becerilerinizi geliştirmek veya yeni bir beceri öğrenmek için geleneksel eğitimden daha yararlı bir öğrenme yöntemi olabilir.

Sizi ikna edemedik mi? Okumaya devam edin…

1- Geleneksel eğitime göre daha esnek

Çevrimiçi eğitim, öğretmenin ve öğrencinin kendi öğrenme hızını belirlemesine olanak tanır ve herkesin gündemine uyan bir program belirleme esnekliği de vardır. Sonuç olarak, çevrimiçi bir eğitim platformu kullanmak, daha iyi bir iş ve çalışma dengesi sağlar, bu nedenle hiçbir şeyden vazgeçmeye gerek yoktur. Çevrimiçi çalışmak size hayati zaman yönetimi becerileri öğretir, bu da iyi bir iş-çalışma dengesi bulmayı kolaylaştırır. Öğrenci ve öğretmen (bilen) arasında ortak bir gündeme sahip olmak, her iki tarafı da yeni sorumluluklar kabul etmeye ve daha fazla özerkliğe sahip olmaya sevk edebilir.

2- Geniş bir temas (eğitim) yelpazesi sunar

İnternet kadar geniş bir alanda, öğretilecek ve öğrenilecek sonsuz beceri ve konu var. Giderek artan sayıda üniversite ve yüksek öğretim okulu, çeşitli seviyeler ve disiplinler için programlarının çevrimiçi versiyonlarını sunmaktadır. Müzik kompozisyonundan kuantum fiziğine, spordan meditasyona, kariyer yönetiminden mutfak kursuna kadar her tür öğrenci için seçenekler var. Programınızı online olarak incelemek, bir üniversite kampüsüne fiziksel olarak ayak basmadan resmi bir sertifika, diploma veya derece almak için de harika bir seçenektir, ancak sadece sertifika almak için öğrenmenin bizce yanlış olduğunu düşündüğümüzü belirtmemize izin verin.

3- Online eğitim daha erişilebilir

Çevrimiçi eğitim, dünyanın her yerinden ders çalışmanıza veya öğretmenize olanak tanır. Bu, bir yerden diğerine gidip gelmeye veya katı bir programa uymaya gerek olmadığı anlamına gelir. Bunun da ötesinde, sadece zamandan tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda diğer öncelikler için harcanabilecek paradan da tasarruf edersiniz. Sanal sınıf, internet bağlantısı olan her yerde de mevcuttur ve bundan yararlanmanın iyi bir yolu seyahat etmektir. Örneğin, yurtdışında okuyorsanız ve bir iş bulmak istiyorsanız, online eğitim harika bir seçimdir (Bi’akıl uygulamasından iş ve kariyer kategorilerine göz atmanı tavsiye ederiz). Yeni ve egzotik yerleri keşfederken çalışmaktan veya ders çalışmaktan vazgeçmek için hiçbir neden yok.

pexels andrea piacquadio 3784391

4- Özelleştirilmiş bir öğrenme deneyimi sağlar

Esnekliğin kendi çalışma hızınızı belirlemenize nasıl yardımcı olabileceğinden daha önce bahsetmiştik. Ancak çevrimiçi eğitim, her öğrencinin bireysel gereksinimleri ve yetenek düzeyi için de esnektir.

Çevrimiçi sınıflar, geleneksel sınıf boyutundan daha küçük olma eğilimindedir. Çoğu zaman, çevrimiçi öğrenme platformları bir seferde yalnızca bir öğrenciye izin verir ve neredeyse tüm durumlarda bu, siz ve öğretmeniniz (bilen) arasında daha fazla etkileşim ve daha fazla geri bildirim sağlar.

Videolar, fotoğraflar ve e-Kitaplar gibi çok çeşitli materyallere çevrimiçi olarak da erişim vardır ve öğretmenler (bilenler) derslerini geliştirmek için forumlar veya tartışmalar gibi diğer formatları da entegre edebilir. Ve bu ekstra içeriğe her an her yerden ulaşılabilir, bu da size daha dinamik ve kişiye özel bir eğitim sunacaktır.

5- Geleneksel eğitimden daha uygun maliyetlidir

Yüz yüze eğitim yöntemlerinden farklı olarak, çevrimiçi eğitim daha uygun maliyetli olma eğilimindedir. Ayrıca genellikle taksitler halinde veya sınıf başına ödeme yapmanızı sağlayan çok çeşitli ödeme seçenekleri vardır. Bu, daha iyi bütçe yönetimine izin verir. Birçoğunuz ayrıca indirimlere veya burslara tabi olabilirsiniz, alacağınız eğitimler (temaslar) ücretsiz olabilir, bu nedenle fiyat nadiren yüksektir. Ayrıca, okula & kursa gidip gelme ve bir çok materyal zorunluğundan kurtulacaksınız bu sayede tasarrufunuz daha fazla olacak. Başka bir deyişle, parasal yatırım daha azdır, ancak sonuçlar diğer seçeneklerden daha iyi olabilir.

Son Düşünceler

Bunlar, çevrimiçi bir eğitimi seçmek için yalnızca birkaç neden ve bugün öğrencilerin yüzde 90’ının çevrimiçi öğrenmenin geleneksel sınıf deneyimiyle aynı veya daha iyi olduğunu düşünmesinin nedeni. Her öğrenci kendi benzersiz durumunu değerlendirmeli ve ihtiyaçlarına ve hedeflerine göre karar vermelidir ve geleneksel eğitime bu alternatif herkes için olmasa da, dünyanın her yerindeki uluslararası öğrenciler için neredeyse sonsuz seçeneklerle hala uygun bir seçenektir. Eğer sizi ikna edebildiysek bize bir şans vermek için lütfen Online Eğitim sayfamızı ziyaret edin