Günümüzde hızlı moda anlayışının yakın zamanda yükselişi hem çalışma koşullarındaki adaletsizlik hem de kirlilik ve karbon emisyonu gibi sorunların büyük bir parçası olmuştur. Moda endüstrisi, yılda 1,2 milyar ton karbondioksit salarak dünyayı en çok kirleten ikinci endüstri olarak kabul edilmektedir. Tekstil üretimi için her yıl 98 milyon ton yenilenemeyen kaynak çıkarılmaktadır. Amerikalı birinin her yıl ortalama 82 kilo tekstil artığı ürettiği tahmin edilmektedir. Bu yüzden moda endüstrisinin çevre üzerindeki etkileri göz önünde bulundurularak sürdürülebilir bir moda anlayışını benimsemek oldukça önemlidir. 

Neden Sürdürülebilir Moda?

Çevre ve sosyal sistemlerin ihtiyaçlarından ödün vermeden, ekolojik açıdan sorumlu bir şekilde üretilen kıyafet ve aksesuarları ifade eder. Modada sürdürülebilirliği benimsemek, karbondan arınma ve küresel iklim hedeflerine ulaşma konusunda önemli ilerlemeler sağlayabilir. Aynı zamanda çalışanlara eşit ve adil çalışma koşullarının sağlanmasına fayda sağlayabilir.

Sürdürülebilir Moda Anlayışı

Sürdürülebilir bir moda anlayışını hayatınıza dahil etmek için şu adımları takip edebilirsiniz: 

1- Niceliğe Değil Niteliğe Yatırım Yapın 

Hızlı moda alışkanlıklarınıza ara verin. Her sezon hızlı moda trendlerini takip edip onlarca parça kalitesiz kıyafete para harcamak yerine birkaç kaliteli ürüne yatırım yapın. Daha kaliteli ve sürdürülebilir ürünler satın almak bazen daha pahalı gözükebilir. Ancak daha uzun süre sahip olacağınızı ve diğer sezona kadar daha az ürün satın alacağınızı hatırladığınızda bunun doğru karar olduğunu anlayacaksınız. Ayrıca çok sayıda çevre dostu olmayan kıyafet yerine yalnızca birkaç kaliteli ürün satın almak, karbon ayak izinizi önemli ölçüde azaltacaktır. 

2- Tekrar Giymeyi Düşündüğünüz Ürünler Satın Alın 

Alışveriş yapmanın en bilinçli yöntemlerinden biri tekrar tekrar giymeyi düşündüğünüz ve kalıcı hale getireceğiniz şeyler satın almaktır. Bu yüzden yalnızca birkaç defa giyeceğinizi bildiğiniz iddialı ve kısa sürede modası geçecek kıyafetler yerine farklı şekillerde kullanılabileceğiniz kıyafetler seçmeye çalışın. 

Sürdürülebilir Moda Anlayışı

3- Kıyafetlerinize Başkalarıyla Paylaşın 

Giymediğiniz kıyafetleri gardırobunuzda asılı bırakmak yerine onları arkadaşlarınızla veya başkalarıyla paylaşın. Bu, başkalarının da sürdürülebilir moda anlayışı kazanmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca arkadaşlarınız da sizin gibi bazı kıyafetlerinden çoktan vazgeçmiş olabilir. Bu kıyafetleri birbirinizle değiştirmeyi deneyebilirsiniz. 

4- Doğru Markalara Yönelin 

Ürünlerin nereden geldiği, kimler tarafından yapıldığı veya nasıl yapıldığı gibi bilgileri edinmeniz hem sizin hem de iklim gibi birçok faktör için faydalıdır. Örneğin organik pamuktan yapıldığını düşündüğünüz bir ürün organik olmadığı gibi adil çalışma koşulları altında da üretilmemiş olabilir. Bu yüzden markalar hakkında daha fazla bilgiye sahip olun ve şeffaf olan markalara yönelin.  

Bu yazıyı beğendiysen, başka bir sürdürülebilirlik yazısı olan Bahçecilik ve Yaşam adlı yazımızı okumanıda tavsiye ederiz.

Sürdürülebilir Moda ile ilgili online eğitim, danışmanlık ve atölyelere katılmak istersen Bi’akıl uygulamasına göz atabilirsin.