Harvard Business Review dergisinde bu yaz yayınlanan bir makale belki bir çoğumuzun tanık olduğu bir gerçeği gözler önüne serdi. Amerikan İngilizcesinde “Great Resignation” denen bu olgu pandemi süresinde beyaz yaka çalışan nüfusun çok büyük bir istifa hareketine girdiğini gösteriyordu. Bu harekete Türkiye’den katılan üst düzey bir şirketin yöneticisi motivasyonunu şöyle ifade etmişti.

“Kaygılarımız sadece ekonomik olarak kendi işini yapmak değil ancak büyük Corporate yapılardaki eksik anlamı ve amacı bulabilmek. Günde 10 saatten fazla çalışıyordum neden bu vakti anlamlı bulduğum bir amaca hizmet eden girişimim için harcamayım”

Bu hareket bir istifa depremine sebep olsa da bu yetkin kişilerin çoğu girişimciliğe girerek aslında iş gücünden ayrılmamış oldular. Bu yüzden İngilizler “Great Reshuffle” olarak isimlendirdiler. Bu kişilerin çok büyük bir çoğunluğu İstanbul, Dublin ve Barcelona gibi business hublarında yaşıyorlardı ancak start-up’larını buralar yerine daha yerel şehirlerde kurmaya başladılar. Peki siz büyük şehirlerin tüm nimetlerini geride bırakabilir miydiniz ?

grafik

Kendi işiniz ya da değil, metropollerin size ve iş hayatınıza önemli iki katkısı göz ardı edilemez:

İnsan ağı ve kalitesi veya İngilizce tabirleri ile Networking ve human kapital.

Peki bu katkılar halen geçerli mi ? Yukarıdaki grafik Zoom uygulamasının kullanılma oranının yıllara göre değişimi göstermektedir. Evinizde oturduğunuz yerden tüm dünya ile network kurabilecek olduktan sonra gerçekten evinizin İstanbul’da mı yoksa Anadolu’da bir yerde mi olduğunun bir önemi kalmıyor.

Yerelde kurulan start-uplar için bir diğer husus ise yüksek yetkinliği olan çalışan bulma zorluğu ancak uzaktan çalışmaya eskisine göre insanların daha sıcak bakması ve online eğitimlerin kendini geliştirme fırsatlarını her yere getirmiş olması taşrada da daha yetkin, daha eğitimli ve ne yaptığını Bilen bir iş gücü ortaya çıkardı.

konum ile ticaret iliskisi kurmak
beraber gelisebilmek

Şimdiye kadar anlatılanlara benzer bir süreci tecrübe eden bizler, Bi’akıl olarak Eskişehir’deki hikayemiz ile bu süreci çok daha yakından tanıdık. Bu yolculuktan çıkardığımız iki sonuç ile bu yazıyı tamamlamak isterim.  Büyük şehirlerdeki rekabet ve yarış hali sizi sonuç odaklı bir girişimcilik yoluna iterken karmaşa yerine dinginliğin, rekabet yerine kolektif gelişimin önemsendiği yerel bölgeler size birliktelik aşılıyor. İş süreci canlı görüşmeler ile beraber öğrenme deneyimine dayanan bizler için bu gelişim sürecini kendi yerel komitemizdeki tüm paydaşlarımızla beraber yürütmek büyük şehirlerde olmayan bir aidiyet duygusunu da körüklüyor. Kısacası konumlar ve sınırlar giderek belirsizleşiyor ama en kritik mesele kim olursak ne yapıyor olursak olalım bulunduğunuz konum ile bir ticaret ilişkisi yerine bütünlük oluşturabilmekte beraber gelişebilmeye inanmakta yatıyor.

Faydalanılan Kaynaklar

Özgür Mumcu, E. Ö., 2021. Büyük İstifa: ABD’den yayılan dalga, çalışma hayatını nasıl etkiliyor ?. [Sound Recording] (Yeni Haller).

Balcı, A., 2021. Doğdugu Yer Girişimcinin Kaderi Midir ?. [Sound Recording] (Dünya Trendleri).

Cook, I., 2021. Who Is Driving the Great Resignation?. [Online]
Available at: https://hbr.org/2021/09/who-is-driving-the-great-resignation
[Accessed 15 12 2021].

Support, Z., 2021. Dashboard statistics and graphs. [Online]
Available at: https://support.zoom.us/hc/en-us/articles/360039656511-Dashboard-statistics-and-graphs
[Accessed 18 11 2021].