Yaşlanmayla birlikte daha fazla hareketsiz hale gelmek oldukça olasıdır. Bu; sağlık sorunları, kilo veya ağrı problemleri, düşme korkusu gibi birçok farklı sebepten kaynaklanabilir. Ancak yaşlandıkça daha aktif bir yaşam tarzına sahip olmamız her zamankinden daha önemli hale gelmektedir. Hareket etmek; enerjimizin artmasından kalbimizin korunmasına, hastalıkların önlenmesinden ruh halimizin iyileştirmesine kadar bir dizi fayda sağlayabilir. 

Düzenli egzersiz neden önemlidir?

Birçok araştırma, düzenli bir fiziksel aktiviteyi sürdürmenin kalp hastalığı ve diyabet gibi birçok yaygın hastalığın önlenmesine yardımcı olduğunu göstermektedir. Egzersiz, özellikle yaşlanmayla birlikte tehlikeye giren bağışıklık sistemi fonksiyonlarını iyileştirir. Yürüme gibi basit görünen egzersizler bile birçok hastalığın önlenmesinde önemli bir araç olabilir. 

İleri yaşlarda egzersiz yapmanın ana faydası belki de bağımsız bir yaşamı sürdürmeyi teşvik etmesi olabilir. Denge sorunu ve düşmeler yaşlılar arasındaki en yaygın sorunlardan biridir. Düşme, kırıklara veya diğer yaralanmalara yol açabilir. Egzersiz yapmak gücü, esnekliği ve duruşu geliştirir. Bu da denge ve koordinasyona yardımcı olur ve düşme risklerini azaltır. Ayrıca yaşlılarda kemik erimesi gibi sağlık sorunlarına rastlamak oldukça yaygındır. Birçok çalışma düzenli direnç antrenmanları yapmanın sonraki yıllarda kemik gücünü koruduğunu kanıtlamıştır.  

Elbette tüm bu sorunların yanında zihinsel sağlığı korumak da kaliteli bir yaşam için oldukça önemlidir. Sudoku ve bulmaca gibi bazı aktivitelerin beyni aktif tutmaya yardımcı olduğunu hepimiz duymuşuzdur. Ancak egzersizin beyin üzerindeki faydalı etkileri bundan çok daha fazlasıdır. Fiziksel birçok aktivite hafıza kaybı, bilişsel gerilime ve bunama gibi birçok sorunu önlemeye yardımcı olabilir. 

Alzheimer Derneği, 2025 yılına kadar demans hastalığı olan 1 milyondan fazla insan olacağını tahmin etmektedir. Egzersiz, bu hastalığın görülme sıklığını azaltmaya yardımcı olacak bir önlem olabilir. Önemli sayıda araştırma, fiziksel olarak aktif insanların çok daha düşük bir bunama riskine sahip olduğunu göstermiştir. Bu yüzden düzenli olarak egzersiz yapmak Alzheimer gibi hastalıkların ilerlemesini yavaşlatmaya bile yardımcı olabilir. 

İleri Yaşlarda Egzersiz

Düzenli hareket etmek ruhu da besler!

Ayrıca bireyler hareketsizleşme ile birlikte etkinliklere katılma yeteneklerini kaybettiklerinde olumsuz psikolojik etkilerle karşılaşabilir. Egzersiz, mutlu hissetmeyi sağlayan endorfin üretilmesini sağlar. Bu yüzden depresyon ve stres sorunlarını hafifletmeye yardımcı olarak genel ruh halini iyileştirebilir. Buna ek olarak, egzersiz uykunun iyileşmesi ile de bağlantılıdır. Bu, özellikle uykusuzluk problemi yaşayan yaşlılar için oldukça önemlidir. 

Düzenli bir egzersiz rutinine başlamak için hiçbir zaman geç değildir. Yalnızca yapmaktan zevk aldığınız bir şey bulmak ve buna kolay bir seviyede başlamak gerekir.  

Online olarak evinizde egzersiz, spor koçluğu, pilates ve yoga eğitimleri, atölyeleri almak istersen Biakıl uygulamasına göz atabilirsin!

3 egzersiz hareketi gösterdiğimiz yazımız ilgini çekebilir, göz atmak için tıkla.