Sağlıklı beslenmenin insan sağlığını koruyucu etkisini ve hastalıkların tedavisindeki rolünün büyüklüğünü, tıbbın ve beslenmenin değişimiyle artık çok daha iyi biliyoruz. Yaz mevsiminde, beslenme düzenimizde dikkat edeceğimiz küçük değişiklikler ile sağlığımızda büyük farklar oluşturabiliriz. 

1- SAĞLIKLI BESLENME DENİLİNCE AKILLARDAKİ İLK MADDE: SU  

  Su tüketimi, hepimizin bildiği ve defalarca duyduğu gibi yılın her döneminde yeterli olmalıdır. Ancak yaz aylarında terlemenin de artması ile su ihtiyacı daha da artmaktadır. Suyun yeterli tüketilip tüketilmediğini anlamanın en iyi yolu idrar rengini takip etmektir. Ayrıca suyun ne kadar tüketildiği kadar ne zaman tüketileceği de sindirim açısından oldukça önemlidir. Yemekten 45 dakika önce su tüketimi durmalı, yemek esnasında sıvı tüketilmemeli ve yine yemekten 45 dakika sonra tekrar su tüketimi başlamalıdır. Böylece mide asidi su ile seyreltilmemiş olur ve sindirim kolaylaşır.  

Su tüketiminin ve su orucunun sağlığımıza etkilerini detaylı şekilde konuşacağımız online diyet danışmanlıkları çok yakında app.biakil.com’da 

Sağlıklı Beslenme

2- YAZIN FERAHLATAN MEYVELERİ, DİLEDİĞİNCE TÜKETİLMELİ Mİ? 

 Meyveler yazın serinlemek adına faydalı da olması sebebiyle genellikle ilk tercih edilen besin grubu. Ancak doğal olmaları, sınırsızca tüketilebileceği anlamına gelmez. Meyveler, fruktoz denilen meyve şekeri içerir ve kaynağı doğal da olsa şeker şekerdir. Doğru meyve tüketimi, porsiyon miktarına dikkat edilerek (2 porsiyon ideal olanıdır, 3 porsiyona kadar çıkılabilir) mümkünse kahvaltıdan hemen sonra tüketilmesidir. Aç karnına veya gece ise tüketilmemelidir. Ayrıca meyvenin tek başına değil, yanına tahin ya da çiğ kuruyemişler eklenerek tüketilmesi kan şekerinin kontrolünü sağlamaya yardımcı olacaktır.  

3- YAZ SICAKLARIYLA GELEN ÖDEM  

  El- ayak şişlikleriyle kişinin hayat kalitesini oldukça düşüren ödem, vücudun su tutmasıdır. Ödemi engellemek için tuz alımının azaltılması herkesçe bilinir ancak karbonhidrat alımı da azaltılmalıdır. Çünkü vücuttaki insülin seviyelerinin artması sıvı tutulmasına sebep olur. Bununla beraber herhangi bir sağlık sorunu yoksa aralıklı oruç yapılabilir. Maden suyu ve magnezyum takviyesi içilebilir. Tüm bunlara ek olarak hibiskus, karanfil ve kimyon tohumu çayı tüketilebilir.  

Ödemden atmak için uygulayabileceğiniz diyet tavsiyelerini içeren online diyet serimize hazır olun! Çok yakında app.biakil.com’da 

Sağlıklı Beslenme

4- EN İYİ 3 YAZ SEBZESİ  

  • BAMYA: Yaz sebzelerinin başında gelen bamya, en önemli antioksidan olan glutatyondan zengindir. Deri ile ilgili kızarıklık kaşıntı; alerji, egzama gibi sorunlarda antioksidan yani glutatyon tarafı vücutta eksik kalıyor anlamına gelebilir. Özellikle büyük bamyalar tercih edilerek glutatyon miktarı arttırılabilir.  
  • SEMİZOTU: Omega 3 bakımından en zengin sebze olan semizotu, doğal florada kendiliğinden yetişmektedir. Dolayısıyla doğal antioksidanlar bakımından zengindir.  Fonksiyonel bir gıda olan semizotu yaz aylarında sulu yemek, yoğurtlu salata ya da turşu şeklinde çeşitli yollarla rahatlıkla tüketilebilir. 
  • PATLICAN: Bol lif içeren patlıcan, kan şekeri seviyelerinin ani yükseliş ve düşüşünü engelleyebilir. Ayrıca antioksidan açısından zengindir. Bazı hayvan çalışmalarında içerisindeki solasodin rhamnosil glikozitlerin kanser hücrelerini yok edebileceği de gösterilmiştir. Yaz aylarında kızartma gibi zararlı hale getirmeyerek tüketilmesi faydalı olacaktır.  

İhtiyaç duyduğun tüm sağlıklı beslenme tavsiyeleri, diyet listeleri ve çok daha fazlası için app.biakil.com’da diyetisyenlerle online ve canlı olarak görüşebileceğini unutma! 

5- BONUS: SAĞLIKLI DONDURMA TARİFİ 

Adsiz tasarim 14

 Yaz aylarında hepimiz ferahlamak adına dondurma yemek istiyoruz. Tadımlık dondurma yemekte sorun yok ancak devamlı olarak bol şeker ve katkı maddesi içeren dondurmaları tüketmek sağlık açısından sakıncalı olabilir. Markette satılan hazır dondurmalar yerine gıda katkı maddesi içermeyen temiz içerikli ve hatta rafine şeker içermeyen dondurmaları evde kendimizin de rahatlıkla hazırlayabileceğimizi biliyor muydunuz?  

  Şeftali, çilek, incir gibi yaz meyvelerinden istediğinizi dilimleyip dipfrizde dondurun. Ardından üzerine birkaç kaşık ev yoğurdu (ya da keçi yoğurdu) ve zevkinize göre birkaç ceviz/badem, Hindistan cevizi ya da limon kabuğu rendesi, şekerini arttırmak isterseniz bal ya da hurma gibi çeşitler ekleyip hazneli blenderde karıştırıp tekrar dipfrizde dondurun. Dondurmanız hazır. Afiyet olsun! 

Kişiye özel diyet programları, sağlıklı beslenme listeleri, online diyet danışmanlıkları ve çok daha fazlası için Bi’akıl’da buluşalım.

Bu yazıyı sevdiysen 3 Egzersiz Önerisi yazısına da göz atabilirsin.