Takipçilerinizi Kazanca Dönüştürün!

Takipçilerinizi Kazanca Dönüştürün!

11 Nisan 20232023-06-20 18:12

Sosyal medya takipçilerinizi müşterilere dönüştürerek kazanç elde etmenin yollarını keşfedin.

Sosyal medya günümüzün en önemli pazarlama araçlarından biridir ve işletmelerin büyümesi ve kazancını artırması için kullanılmaktadır. Ancak, sadece takipçi sayısını artırmak yeterli değildir. Takipçilerinizi müşterilere dönüştürmek, işletmenizin büyümesine ve kazancınızın artmasına yardımcı olabilir.

İster işletme hesabınızı, ister kişisel (influencer) hesabınızı ve yetkinliğinizi kullanarak takipçilerinizden kazanç elde edebilirsiniz.

Peki, sosyal medya takipçilerinizi nasıl müşterilere dönüştürebilirsiniz? İşte sizin için hazırladığımız bazı öneriler:

1. Webinar (Seminer) düzenleyin

online webinar duzenlemek2 jpg e1681213917405

Webinarlar, müşterilerinizle doğrudan iletişim kurmanın ve işletmenizi tanıtmanın harika bir yoludur. Sosyal medya takipçilerinizi webinarınıza davet ederek, onlara işletmeniz hakkında daha fazla bilgi verebilirsiniz. Webinarınızı önceden duyurmak ve kayıt için bir form oluşturmak, takipçilerinizi web sitenize yönlendirmenin harika bir yoludur.

Peki nedir bu Webinar?

Webinar (web semineri), internet üzerinden canlı veya kaydedilmiş bir sunum, eğitim, atölye, kurs kısacası online ve canlı etkinlik programıdır. Webinarlar, işletmeler tarafından ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak, eğitim vermek, atölyelerini gerçekleştirmek müşterileriyle etkileşim kurmak, uzmanlık alanlarını paylaşmak veya bilgi paylaşımı yapmak için kullanılır. Webinarlar, internet üzerinden canlı yayınlanabildiği gibi, daha sonra izlemek üzere kaydedilerek de sunulabilir. Webinarlara, bilgisayar, tablet veya akıllı telefon gibi internete bağlı herhangi bir cihazdan erişilebilir.

Webinarlar düzenleyerek, uzmanlığınızı kanıtlayabilir ve takipçilerinize hangi alanlarda değer katabileceğinizi anlatabilirsiniz. İlk webinarlarınızı sosyal medyada ücretsiz olarak duyurarak takipçilerinizin ilgisini çekebilir ve daha sonraki etkinliklerinize ücret ödeyerek katılmak istemelerini sağlayabilirsiniz. Bu sayede, alanınızda kendinizi tanıtabilir, marka bilinirliğinizi artırabilir ve potansiyel müşterilerinizi elde edebilirsiniz.

Etkinliğiniz için duyuru yaparken, takipçilerinize özel katılım hakkı sunarak dikkatlerini çekebilirsiniz. Teklifin sınırlı bir süre ve kontenjan ile geçerli olduğunu belirterek bir aciliyet yaratabilirsiniz. Yaklaşan etkinlik tarihine yaklaştıkça yapacağınız hatırlatmalarla ilgiyi canlı tutabilir ve takipçilerinizi etkinliğinize katılmaya teşvik edebilirsiniz. Bu yöntemlerle, etkinliğinizi daha fazla kişiye ulaştırabilir, markanızın görünürlüğünü artırabilir ve daha fazla katılımcı elde edebilirsiniz. İlk webinarınızı ücretsiz yapsanız bile kayıt olan ve katılan kişilerin e-posta, telefon gibi bilgilerini saklayabilir (tabii ki izin alarak) daha sonrasında promosyon bildirimleri gönderebilirsiniz.

Webinar oluştururken aklınızda bulunması gerekenler:

 1. Konu Seçimi: Webinarınızın konusu ilgi çekici ve hedef kitlenizin ilgisini çekecek bir konu olmalıdır. Konunun genel bir çerçeveye sahip olması ve spesifik detaylarla dolu olması önemlidir. Örneğin sosyal medyada popüler bir avukatsınız ve gönderilerinizden en çok beğeniyi kiracı hukuku ile ilgili verdiğiniz kısa bilgiler aldı bu konunun detaylı ve bilgilendirici halini Webinar olarak verebilirsiniz.

 2. Hedef Kitlenin Belirlenmesi: Webinarınızın hedef kitlesi kimdir? Kimleri etkilemek istiyorsunuz? Bu sorulara cevap vererek, webinara uygun içerik hazırlayabilirsiniz. 

 3. Sunum Hazırlama: Webinarınızın sunumunu hazırlarken, görsel olarak ilgi çekici bir tasarım kullanın. Ayrıca, net, anlaşılır ve özgün bir içerik oluşturun, ayrıca oluşturduğunuz sunumu sıkıcı olmaması açısından kısa tutun ve zaman zaman kullanılacara söz verin.

 4. Kaynaklar: Webinarınız için ihtiyacınız olan kaynakları belirleyin ve hazırlayın. Örneğin, sunumda kullanacağınız slaytlar, videolar, resimler vb.

 5. Promosyon: Webinarınızı duyurmak ve daha fazla katılımcı çekmek için sosyal medyanızı (gönderi, hikaye, biografiye link vermek vb.), e-posta pazarlama gibi araçları kullanın.

 6. Teknik Destek: Webinarınızı teknik olarak düzenlemek için bir yazılım veya hizmet satın alın ve kullanıcıların webinarınızı izlemeleri için basit bir arayüz sağlayın.

 7. Planlama: Webinarınızın tarihini ve saati için önceden planlama yapın. Daha fazla katılımcıyı çekmek için uygun bir zaman dilimi belirleyin. GoToWebinar’ın çalışmasına göre bir Webinar’lara en çok katılım Çarşamba ve Perşembe günleri sağlanıyor, sebebi ise insanların genellikle eğitime boş zaman yaratabildiği günler olması.

 8. Etkileşim: Webinarınızı etkileşimli hale getirmek için soru-cevap oturumları, anketler ve canlı sohbet seçenekleri gibi araçlar kullanın. Bu, izleyicilerinizin daha fazla dahil olmalarını sağlayacaktır. Webinarızın en azından 15 dakikasını bu gibi şeylere ayırın.

 9. Geri Bildirim: Webinar sonrasında, katılımcılarınızdan geri bildirim alın. Bu, webinarınızın başarısını ölçmenize ve gelecekteki webinarlarınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Bu püf noktalarını dikkate alarak, bir webinar düzenleyebilir ve hedeflerinizi başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

online webinar duzenlemek4 jpg

2. Online Randevular Alın

Online randevu sistemi, takipçilerinize doğrudan hizmet sunmanın harika bir yoludur. Sosyal medya takipçilerinize, işletmenizde ya da bireysel olarak sunulan hizmetler hakkında bilgi vererek, sizden randevu almalarını teşvik edebilirsiniz.

Online randevularınızı oluşturmanın 4 avantajı

 1. Daha kolay erişim: Online randevular, takipçileriniz ile daha kolay bir şekilde iletişim kurabilmenize ve erişim sağlamanıza olanak tanır. Online randevular, takipçilerle yüz yüze görüşmek yerine, herhangi bir yerden ve herhangi bir cihazdan bağlanarak iletişim kurmanızı her iki taraf için de kolaylaştırır.

 2. Daha verimli: Online randevular, sizin zamanınızı daha verimli bir şekilde kullanmanızı sağlar. Seyahat etmek ve trafikle boğuşmak gibi sorunlar olmadığından, yüz yüze randevuya nazaran daha fazla randevu gerçekleştirebilirsiniz.

 3. Daha fazla kişiselleştirme: Online randevular sayesinde karşı tarafın isteğini önceden öğrenebilir buna göre hazırlık yapabilirsiniz ya da tam tersi sizin belirlediğiniz konular hakkında randevu alabileceklerini takipçilerinize bildirebilirsiniz.

 4. Yönetim kolaylığı: Randevu takvimi yönetimi, canlı görüşme altyapısı, kullanıcının bilgileri, randevu takibi ve diğer işlemler, Bi’akıl online randevu platformu tarafından sağlanan araçlarla daha kolay hale getirilebilir.

3. Markalar İle Birlikte Çalışın

Takipçilerden nasıl para kazanılır sorusunun 3 cevabı

 1. İşletmelerin Dikkatini Çekin: Markaların dikkatini çekmek için, hesabınızda yüksek kaliteli içerikler paylaşmaya özen gösterin. Ayrıca, markaların hedef kitlesine uygun içerikler üretmeye çalışın.

 2. İşbirliği Yapın: İşletmelerle işbirliği yaparak, para kazanmanız mümkün. İşletmeler size ürünlerini ücretsiz olarak gönderebilir veya size ödeme yapabilirler. Bu işbirliği genellikle, ürün tanıtımı veya markanın daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlama amacıyla yapılır. Bu işbirliklerini elde etmenin en kolay yolu influencer ajanslarına kayıt olmak.

  Başvurabileceğin bir kaç ajans örneği:
  Team Fluencer
  Influera
  CreatorDen

 3. Affiliate Marketing: Affiliate marketing, markaların size ödeme yaparak, ürünlerini takipçilerinize tanıtmanızı sağlar. Takipçileriniz, sizin aracılığınızla satın aldıkları ürünlerden bir komisyon kazanabilirsiniz.

  Affiliate başvurusu yapabileceğin sayfalar:
  Hepsiburada Influencer
  Trendyol Affiliate
  Amazon Gelir Ortaklığı

Bi'akıl'a Başvurun!

Online etkinlik, eğitim, webinar, randevu, atölye ve daha nicesini düzenlemek için Bi’akıl’da Bilen başvurusu yapın, size en uygun strateji için ulaşalım!

  Telefon numaranızı lütfen birleşik ve başında 0 ile 05554443322 formatında yazın.