Saçların üzerine hiç düşündünüz mü? 

“Saçlarımız düşüncelerimizin fiziksel uzantısıdır, hayatımız boyunca bize yön verir; saçlarımızın her teli bizi temsil eder, yerli halklara göre hem vücudumuzun hem de ruhumuzun güçlü bağlantı noktalarıdır. 

Bilge erkeklerin ve kadınların saçları uzundur; öte yandan, zulmün herhangi bir şekliyle var olduğu yerlerde kısa saç zorunlu hale getirilmiş ve bu diğer etkenlerle birlikte halkların manevi ve fiziksel yenilgisine yol açmıştır. 

Saçın kendine has bir dili ve karakteri vardır ve saçın nasıl şekillendirildiği kişi için son derece önemlidir. 

Saçı ortadan ayırmak, düşüncenin hizalanmasını 

Örgü, düşüncenin kalple birliği 

Gevşek saç, güvenliği 

Saçını tepede toplamak, inancı temsil eder. 

Saçların ruh ve yaşam dengesine olan temsilleri hakkında daha fazlasını öğrenmek için Bi’akıl platformunda gerçekleşen ücretsiz online atölyelerime katılabilirsiniz. 

Bugünlerde insanlar saçlarını, yaptıklarının anlamını bilmeden şekillendiriyorlar. Saç önemli çünkü gösteriş ve kullanışlılık bir kenara, saçımızı nasıl yaptığınız ruh halimizi doğrudan etkiliyor. 

Yerli halklara bakınca, saçın taranma şeklinin son derece önemli olduğunu görüyoruz; çünkü bu kişinin evlilik, savaş, kutlama veya yas gibi çeşitli hallerini tarif ediyor. 

Saç stillerine ve baş süslerine bakarak, insanların olgunluklarını, toplumdaki durumlarını, barış ve savaş zamanlarını anlayabilirsiniz. 

Bir zamanlar, saç, bireyin düşüncelerini ve ruhsal durumunu temsil ediyordu; ailesinin bağlarını ve manevi birliğini göstermek ve topluluğunun kültürel uyumunu ve manevi uyumunu tanımlamak gibi… 

Saç modelleri mevsimler gibi; kamusal, özel ve törensel durumlara göre değişirler. 

Saçlar doğanın hallerini temsil eder, şelale gibi düz bir çizgide akıyor ya da nehir suyu gibi dalgalanıyordur. 

Yerli çocuklara saçlarını yıkamaları ve durulamaları öğretilmişti. 

Birçok yerli kabilenin öğretilerinde saç kesmek, bir yas sürecini veya ölüme yakınlığı temsil etmektedir. 

Saç, hepsinde mistik bir unsurdur ve izni olmadan kimsenin saçına dokunulmaz. 

Yaşamın mistik yönlerine dair daha fazlasını konuştuğumuz online atölyeler Bi’akıl’da. 

Uzun Saçın Önemi 

Uzun bir zaman boyunca farklı kültürlerden insanlar saçlarını kesmediler. Çünkü saçları, kim olduklarının bir parçasıydı. 

Saçın maksimum uzunluğuna ulaşmasına izin verildiğinde; fosfor, kalsiyum ve D vitamini üretilir ve beynin üst kısmındaki iki kanaldan lenf sıvısına ve son olarak beyin omurilik sıvısına girer. Bu iyonik değişim, hafızayı daha verimli hale getirir ve fiziksel enerjiyi ve dayanıklılığı artırır, metanet sağlar. 

Saçınızı kesmeye karar verirseniz, vücudunuz sadece bu ekstra enerji ve besinleri kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda dökülen saçları yeniden büyütmek için büyük miktarda yaşam enerjisi ve besin sağlaması gerekir. 

Beden enerjisi ve Prana hakkında daha fazlasını keşfedebileceğin online eğitimler için Bi’akıl platformundaki profilimi ziyaret etmeyi unutma! 

Ayrıca saçlar, güneş veya Prana enerjisini toplayan ve beynin meditasyon ve görselleştirme için kullanılan bölümü olan frontal loba yönlendiren antenlerdir. Bu antenler, daha büyük miktarda süptil enerji, kozmik enerji elde etmek için kanal görevi görürler. 

Saçın uçlarında yeni antenler oluşması için saçın en son kesildiği tarihten itibaren yaklaşık üç yıl geçmesi gerekir. 

Islak Saç: Islak saçı topladığınızda, büzülme ve biraz sıkışma eğilimi gösterir ve hatta kurudukça kırılır. Daha iyisi, güneşte oturmak ve temiz, nemli saçınızın doğal olarak kurumasına ve ekstra D vitamini emmesine izin vermektir. 

Yogiler, saçı 72 saatte bir (ya da saç deriniz çok terliyorsa daha sık) yıkamanızı önerirler. 

Duyguları işlemeye yardımcı olmak için üzüldükten veya sinirlendikten sonra saçınızı yıkamak da faydalı olabilir. 

Ayrıca duygusal dengenizi sağlayacak metotları konuştuğumuz online eğitimlere de Bi’akıl üzerinde göz atabilirsiniz.

Adsiz tasarim 25

Saç Kesimi

Genellikle insanlar fethedildiğinde veya köleleştirildiğinde, saçları köleliğin, çaresizliğin ve aşağılanmanın bir işareti olarak kesilirdi. 

Alın kemikleri gözeneklidir ve işlevleri, beyin aktivitesinin yanı sıra tiroit ve seks hormonlarını etkileyen epifiz bezine ışık iletmektir. 

Kabileler ve toplumlar fethedildikçe, saç kesimi o kadar yaygınlaştı ki, birkaç nesil sonra saçın önemi kayboldu ve saç stilleri modanın odak noktası haline geldi. 

Kapanış Döngüleri: 

Vücudumuzdaki her hücre gibi saçımızın da bir hafızası vardır, bu yüzden hayatımızın bir dönemini kapattığımızda, ağaçların tekrar güç kazanmadan önce kabuklarını bıraktığı zamanlarda olduğu gibi, yenilenme ihtiyacından dolayı varlığımızın bilinçsizce saçımızı kesmemizi istemesi sık görülen bir durumdur. 

Ahşap Tarak: 

Yogiler ayrıca saçınızı taramak için tahta bir tarak veya fırça kullanmanızı tavsiye eder, çünkü saç derisine büyük miktarda dolaşım ve uyarı sağlar, ayrıca ahşap statik elektrik üreterek enerji kaybına neden olmaz. 

Önden arkaya, arkadan öne ve ardından birkaç kez sağa ve sola doğru tararsanız, saçınız ne kadar uzun olursa olsun sizi tazeleyeceğini fark edeceksiniz. Günün tüm yorgunluğu gitmiş olacak. 

Kadınlar için bu tekniği günde iki kez saç taramak için kullanmanın gençliği, sağlıklı bir adet döngüsünü ve iyi görme yeteneğini korumaya yardımcı olduğu söylenir. 

Saç dökülmesi probleminiz varsa, saçınızdaki enerji eksikliği daha fazla meditasyonla giderilebilir. 

Saçınızda bir miktar gümüş (gri saç) görüyorsanız, gümüş veya beyaz rengin yaşlanmayı telafi etmek için enerji ve vitamin akışını artırdığını unutmayın. 

Beyin sağlığı için yaşlandıkça saçlarınızı mümkün olduğunca sağlıklı ve doğal tutmaya çalışın. 

Saçın tüm uzunluğuna kadar uzamasına izin verdiğinizde ve onu başın tepesine sardığınızda, Güneş enerjisinin, Prana’nın, yaşam enerjisinin omurgadan aşağı indiği söylenir. Bu iniş eğilimine karşı koymak için Kundalini yaşam enerjisi denge yaratmak üzere yükselir. 

“Saçın, tesadüfen orada değil. 

Bir amacı var.”