Teknolojinin gelişimi ile birlikte bilgiye olan erişim hızlandı ve bununla birlikte atölyeler çevrimiçi hale geldi. Özellikle pandemiyle birlikte online atölye ve derslere olan ilginin arttığı su götürmez bir gerçek. Şimdilerde online atölyeler, dünya genelinde birçok insanın tercih ettiği ve yaygınlaşan bir öğrenme modeli olmaya devam ediyor. 

Elbette ki online workshoplar, katılımcılara sağladığı birçok avantaj nedeniyle tercih ediliyor. Gerek yer ve zaman sınırlaması olmaksızın derslere erişim imkanı gerekse öğrencilerin kendi hızlarına öğrenme deneyimi yaşaması, online atölyeleri bu denli popüler hale getiren sebeplerden bazıları.  

Bununla birlikte online atölyeler, öğrenciler kadar bir eğitmenin de kazanabileceği en değerli deneyimlerden biri olduğunu biliyoruz. Bir atölye aracılığıyla bilgi ve becerilerini aktarmanın yanı sıra yeni ilişkiler kurabilir, seninle benzer düşünen insanlarla bağlantıya geçebilir ve hatta potansiyel müşterilerini daha kişisel bir düzeyde tanıyabilirsin.  

Bu yazımızda eğitmenler için online atölye düzenlemenin avantajlarını inceliyoruz; 

Online Workshop Fiyatı

Online atölye düzenlemenin sağladığı en büyük avantajlardan biri geleneksel atölyelere kıyasla daha ucuza mal olmasıdır. Fiziksel bir mekana veya yazılı sınav gibi fiziksel materyallere ihtiyacın olmadığından online atölyelerin organizasyon maliyetleri çok daha düşüktür. Bu da katılımcılara daha uygun fiyatlar sunmanı sağlar. Ayrıca fiziksel atölyelerden daha uzun süreli veya özelleştirilmiş dersler sunma şansına sahip olursun. Katılımcıların farklı ihtiyaçlarına ve öğrenme stillerine göre atölyeleri planlayabilir ve fiyatlandırmayı buna göre yapabilirsin.  

Zaman

Online workshopların bir diğer önemli avantajı, zaman açısından esneklik sağlamasıdır. Fiziksel bir mekana ihtiyaç duymadığın için bir yerden bir yere gitmek için zaman harcaman gerekmez. Eğer sınırlı bir vaktin varsa workshop saatlerini programına uygun bir şekilde planlayabilirsin. Örneğin, eğitim veya iş hayatın zamanının önemli bir bölümünü kapsıyor olabilir. Bu yüzden bir atölye düzenlemek için yeterli zamanın olmadığını düşünüyor olabilirsin. Ancak online atölyeler, katılımcılar için kolay ulaşılabilirdir ve farklı zaman dilimlerinde insanlar tarafından takip edilebilir.  

Bununla birlikte zaman açısından daha geniş bir boşluğa sahip olduğunda daha verimli bir şekilde çalışabilir ve çevrimiçi derslere yoğunluk vererek bu alanda kendini daha fazla geliştirebilirsin. Özetle, online atölye düzenleyerek daha iyi zaman yönetimi yapabilir; eğitimlerini ve diğer sorumluluklarını dengeleme şansına sahip olabilirsin.  

Online Workshop

Geniş Kitlelere Ulaşma İmkânı 

Online workshoplar, belirli bir bölge veya ülkeyle sınırlı değildir. Düzenlediğin dersler veya etkinlikler, farklı zaman dilimlerinde ve farklı coğrafi bölgelerdeki insanlar tarafından kolayca takip edilebilir. Bu nedenle dünya çapındaki öğrencilere ulaşman çok daha kolaydır. Ayrıca fiziksel sınıfların aksine herhangi bir mekan sınırlaması olmadığından daha fazla öğrenciyle buluşma şansına sahip olursun. Tüm bunlar, geleneksel atölyelere kıyasla çok daha geniş kitlelere ulaşma imkanına sahip olduğun anlamına gelir. Dünyanın herhangi bir yerinden insanlarla bir araya gelebildiğinden, katılımcılarının birbirinden farklı profil ve kariyer geçmişine sahip olmaları da muhtemeldir.  

Konfor Alanından Çalışma Yürütme 

Online workshoplar, eğitmenlere istedikleri her yerde öğrencilerle etkileşim kurma fırsatı verir. Bu da eğitmenlerin seyahat ederken veya evlerindeki konforlu alanlarda dahi ders vermelerine olanak tanır. Fiziksel atölyelerin aksine daha rahat ve kişiselleştirilmiş bir ortamda çalıştığınızda atölye ve derslerin çok daha verimli geçmesi kaçınılmazdır. Ayrıca hem senin hem de katılımcılarınızın kendini rahat hissettiği bir ortamda bulması daha sağlıklı iletişim kurmayı mümkün kılar; bu da nihayetinde etkileşimi ve fikir alışverişini artırır.  

Ek Gelir 

Son olarak, online workshoplar ek gelir elde etmek isteyenler için de büyük bir avantaj sağlar. Bir konuda uzman olan kişiler, online atölyeler düzenleyerek ek gelir elde edebilir. Özellikle pandemi sürecinde freelance çalışanlar için gelecekte önemli bir gelir kaynağı olabilir. Bununla birlikte, bilgi ve becerilerini dijitale taşımayı düşünüyorsan online ders, atölye veya etkinlikler düzenleyerek kariyer hedeflerini başka bir yöne çevirebilirsiniz. Bunu yaparken şu anda sahip olduğun iş veya sorumlulukları terk etmek zorunda olmadığını da unutma. Hayatındaki boşlukları kullanarak online atölyelere yönelebilir ve kendine uygun bir gelir akışı sağlayabilirsin. 

Sen de bilgi ve becerilerini gelire dönüştürmek ve online atölyenin sunduğu faydalardan yararlanmak istiyorsan bi’Bilen olarak aramıza katıl! Bi’akıl uygulamasını keşfet