Erasmus+ projeleri, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve eğitim, gençlik ve spor alanlarında işbirliği ve değişim projelerini destekleyen bir programdır. ERASMUS+ Proje yazımına başlamadan önce doğru bir başlangıç yapmak son derece önemlidir. ERASMUS+ proje başvurusunda dikkat etmeniz gereken bazı önemli konular bulunmakta. Sizler için 4 önemli konuyu aşağıdaki yazımızda derledik…

1. ERASMUS+ Proje Başvurusunda Doğru Proje Türünü Seçmemek

Proje başvurusunu yaparken kurumunuzun yapısına, proje konunuza, ortaklık yapınıza ve etkinliklerinize uygun proje türünü seçmeniz gerekir. Örneğin; yükseköğretim alanında bir eğitim programı geliştirmek istiyorsunuz bunun için birçok fikri çıktı üretmeniz lazım. Fikri çıktıları oluşturabilmek için ise KA220 projelerine başvurmanız gerekir.

2. ERASMUS+ Proje Başvurusunda Proje Ortaklık Yapısını Yanlış Oluşturmak

Projelerde önemli konu aynı hedef doğrultusunda paydaşların bir araya gelmesi ve iş dağılımlarının yapılmasıdır. Her bir ortağın yapacağı iş paketlerini belirlemek proje içerisindeki görevlendirmelerinin ve sorumlulukların dağılımı projenin geçmesinde kritik bir rol oynar. Bu nedenle, proje ortaklarını oluşturduğunuz iş paketlerine uygun olarak seçmenizde fayda var. Örneğin eğitim alanında bir konu ile ilgili bir çalışma yürütecekseniz bu alanda uzman ya da çalışmış bir kurumla ortaklık kurmanız artı puan sağlar.

ERASMUS+ Proje Başvurusu

3. Proje Önceliklerine Uygun Olmayan Fikirler Geliştirmek

Her bir proje türünün belirlediği öncelikli alanlar ve konular bulunmakta. Proje fikrini geliştirirken ya da proje konusunu belirlerken belirlenen öncelikli konulara uygun bir yapı oluşturulması gerekir. Erasmus+ projelerinin öncelikli konularından olan yeşil gündem, dijitalleşe, kapsayıcılık ve sivil katılım unsurlarını proje konunuza ve içeriğine yansıtmanız projenizin uygunluğu açısından önemlidir.

4. Bütçeleme Sorunu

Bütçeleme projelerin finansal değerini göstermekle beraber projenizin fonlanması dâhilinde yapacağınız etkinlikleri ve hareketliliklerin gerçekleşmesi için kritik bir öneme sahiptir. Bu nedenle proje bütçesini hesaplarken seçtiğiniz proje türünün bütçe kalemlerine dikkat etmelisiniz. Talep ettiğiniz bütçenin bu doğrultuda hazırlanması hem projenizin fonlanmasına katkı sağlarken hem de projenizi yürütme konusunda size yardımcı olur.

NOT: Proje süreçlerinizi doğru yönetebilmek için Erasmus+ programı proje rehberini inceleyiniz.