İnsan, hayatı rutinlerle anlamlandıran ve bu şekilde zihnini düzenleyen bir canlıdır. Meditasyon ve hatta ibadet de bu rutin pratiklerinden sayılabilmektedir.

Sabahları erken saatlerde yapılan bir meditasyon günü daha zinde ve huzurlu geçirmenizi sağlamanın yanı sıra sabah yogasının faydaları:

  • Gün içinde yaratıcılığınızı ve üretkenliğinizi arttırır.
  • Gün içinde meditasyon anlarını hatırlamanızı ve siz farkında bile olmadan aralıklı meditasyonlar yapmanızı sağlayabilir.
  • Günün ilk ışıklarına yetişmenizi ve sabah güneşinin faydalanmanızı sağlar. Bu faydalardan en önemlisi ise sabah güneşinin kortizon seviyenizi düşürerek stresinizi azaltmanızı sağlamasıdır.
  • Kortizol hormonunu azaltmanın yanı sıra sabah meditasyonu, yaşlanmanızı geciktirecek hormonların salgılanmasını hızlandırır.
  • Yüksek tansiyonu ve kan basıncını düşürerek gün içinde daha sağlıklı hissetmenize yardımcı olur.
  • Akşam meditasyonuna kıyasla bağışıklık sisteminizi güçlendirme de daha faydalıdır; burada sabahın ilk ışıklarının etkisi tabii ki yadsınamaz.

Eğer meditasyondan beklentileriniz yukarıdakilerle bağdaşıyorsa “Meditasyon ne zaman yapılır?” sorusunun cevabı sizin için “Sabah” olabilir.

Meditasyon yapmaya nereden başlayacağınızı merak ediyor ve size eşlik edecek bir bilen arıyorsanız Bi’akıl platformu üzerindeki online yoga ve meditasyon eğitimlerime bir göz atabilirsiniz.

Meditasyon saati tamamen sizin günlük planınıza uymalıdır; çünkü meditasyon yolculuğunuzda asıl olan süreci takip etmek ve meditasyonu bir rutin haline getirebilmektir. Ancak tabii ki sabah ve akşam meditasyonları farklı amaçlara hizmet eder.

Sabah Yogasının Faydaları Nelerdir?

Stres seviyeniz düşer

Stres hormonu olarak da bilinen kortizol genelde sabah saatlerinde yüksek seviyelerde olur. Böylece sabah yataktan kalkma gücünü kendimizde buluruz. Ancak sabah saatlerinde daha fazla stres altında kalırsak, hızlıca artmaya devam eder. Böylece stresli bir güne merhaba demiş oluruz. Sabahları yoga yapmayı alışkanlık haline getirmek, bu hormonun seviyesini dengelememize yardımcı oluyor.

Yoga anksiyete ile mücadele edenlere de yardımcı olabiliyor. Yapılan bir araştırmaya göre iki ay boyunca yoga derslerine katılan kadınların, anksiyete seviyelerinde azalma görülüyor. Araştırmacılar, yoganın anksiyete tedavisine, alternatif yöntem olarak eklenebileceğini düşünüyor.

Stresle başa çıkmak her zaman söylendiği kadar kolay olmayabiliyor. Böyle durumlarda desteğe ihtiyacın olduğunu düşünürsen Bi’akıl’daki online randevular aracılığıyla benimle iletişime geçebilirsin.

Gün için niyetinizi belirler

Sabahları yoga yapmak, güne net, düşünceli ve aktif bir niyetle başlamanın en güçlü yoludur. Özellikle sabah pratiklerinizde bir niyet kullanmak; güne liderlik etmenize katkıda bulunur. Sabahları mindere çıkmak bedeninizi ve zihniniz için faydalı olmakla kalmaz, size günün temasını aktif olarak seçme fırsatını verir. Günlük hayatta pek çok şey kontrolünüz dışındadır. Ancak sabahları odaklanmış olarak geçirdiğiniz yaklaşık bir saat, günün geri kalanına niyetiniz ve netliğiniz dahilinde devam etmenizi sağlar.

Güne aktif başlamanızı sağlar

Uyandığınızda ve güne hazırlanırken olanlar önünüzdeki birkaç saat boyunca düşüncelerinizin ve duygularınızın kalitesi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Güne nasıl başladığınız tüm gününüzün nasıl geçeceğini belirleyen önemli bir faktördür. Güne niyet ve minnetle başlamak; gün boyunca örülebilecek bir varlık temeli oluşturmanın harika bir yoludur. Sabah ilk iş olarak enerjinizi aktif edecek ve hissettirecek bir pratik ile başlayın.

Gün nasıl olursa olsun zinde ve güçlü hissedersiniz

Günlerimiz genellikle stres, endişe ve zorluklarla doludur. Gününüze en üst düzeyde içsel güç duygusuyla başlamak, size başarılı olmak için maksimum miktarda cesaret, kararlılık ve huzur verecektir. Sabah yogası sindirim sisteminizi iyileştirmek dışında aynı zamanda toprakta tutar ve enerjinizi dengeler. Çünkü odaklanma, pranayama pratikleri ve detoks etkileri dışında otonom sinir sisteminin parasempatik kısmını (dinlenme ve sindirme) durumunuzu harekete geçirir. Bu da sizi gün içerisinde zinde ve güçlü tutmak için sindirim ve bağışıklık sistemlerinize olumlu etki yapar. Ayrıca zinde hissetmenin beslenmeyle olan direkt ilişkisini de konuşacağımız online atölyeler, beslenme tavsiyeleri ve çok daha fazlası biakil.com‘da

Sabah Yogasının Faydaları

İhtiyaçlarınızı kabul edin

Sabah yogasının bir başka faydası ise, başkalarının ihtiyaçlarına ve başka durumlara cevap vermek için acele etmeden önce kendi ihtiyaçlarımızı kabul etmek için içimize doğru uyum sağlama fırsatını sunar. Kendinizle bağlantı kurduğunuz o sessiz anlarda en çok neye ihtiyacınız olduğunu açıkça görebilirsiniz. Bu özellikle zihinsel sağlığınızı ve duygusal istikrarınızı destekleyecek bir gün planlamak için önemlidir. Güne asana ve nefes uygulamaları ile başladığımızda; en çok neye ihtiyacımız olduğunu kabul etmemizi sağlayacak şekilde kendimizle bağlantı kurarız.

Zihninizi temizler

Sık sık durgun ya da karmaşık bir zihinle uyanıyorsanız, birkaç dakikalık yoga nefesi çalışmaları zihninizdeki örümcek ağlarını çabucak temizleyebilir. Yoga, size günlük yaşamda daha fazla denge ve huzur bulmanız için zihninizi sakinleştirecek ve temizleyecek her şeyi sunabilir. Sakin ve net bir zihin ile güne devam etmek istiyorsanız sabahları pranayama uygulamaları ile zihninizi şekillendirebilirsiniz.

Odağınızı ve konsantrasyonunuzu artırır

Zihni uyandırmanın ve sakin bir düşünce akışı oluşturmanın yanında, bilinçli yapılan nefes çalışmaları zihinsel odaklanma ve konsantrasyon artışı sağlar. Yoga pratiklerinizde nefes çalışmaları uygulamak beyninize bol miktarda taze oksijen sağlar. Bu, uyku halinizin son kırıntılarını ortadan kaldırmaya ve önümüzdeki gün için zihinsel netliğinizi artırmaya yardımcı olur. Bu da günün devamında her anlamda net ve maksimum seviyede devam etmenizi sağlar.

Metabolizmanızı hızlandırır

Sabah yogası, vücudunuzu uyandırırken aynı zamanda metabolizmanızı hızlandırır ve gün içinde aynı dengede devam etmesini sağlar. Sabah yoga akışınıza birkaç asana eklemek sindirim sisteminizi canlandırmaya yardımcı olacak ve bir önceki günün stresinden veya akşam yediğiniz yemeğiniz şişkinliğinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Özellikle vücut ısınızı yükseltecek asanalar seçerseniz yüksek vitese geçebilirsiniz.

Sırt ağrılarınızı ve gerginliğinizi azaltır

Kronik sırt ağrısı çekiyorsanız, güne yoga pratiği ile başlamak gününüzün başında sizi rahatlatacaktır. Sabahları vücudunuzu esnetmek uykunuzdan kalan sırt ağrılarını ve gerginliği gidebilir. Nefes alıp hareket ettikçe kan akışınız artar ve sertleşen kaslar gevşemeye başlar.

Kas gerginliğiniz azalır

Yoga pozlarına girmek ya da esneme egzersizleri yapmak, kaslarınızın ve eklemlerinizi rahatlatmaya katkı sağlar. Ayrıca kan akışını da geliştirdiği için kas gerginliğini azaltır. Uyuduğumuz zaman genelde kaslarımız dinlenme moduna geçer. Eğer sabahları esneme hareketleri yapmazsak, daha fazla kas gerginliği yaşayabiliriz ki bu durum ağrıya neden olabilir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Stres, bağışıklık sistemimiz söz konusu olduğunda hastalıkların ana nedenlerinden biridir. Stresin hayatınızı kontrol etmesine izin verdiğinizde sağlık sorunlarınız daha da artabilir. Yoga bağışıklık sistemini tehlikeye atan stres hormonlarını dengeler ve sinir sistemini sakinleştirir. Bununla birlikte sabahları asana uygulamak hücrelerinizde sıkışmış olan durağan enerjiyi serbest bırakmanızı ve vücudunuzdaki zararlı toksinleri atmanızı sağlar. Sabahları yoga pratiği yapmak daha fazla kan akışını teşvik eder, akciğerleri güçlendirir, böbrek üstü bezlerini toksinlerden arındırır, özellikle ters pozlar uygulamak; soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olmak için lenfatik sistemi güçlendirir.

Daha rahat uyursunuz

Ofisten çıktığımızda aklımızdan çıkmayan düşünceler, yarınki toplantının telaşı, özel hayatınızda yaşadığınız sıkıntılar ya da çevresel faktörler… Uykuya dalmamızı zorlaştıran bir sürü etmen var. Ancak yoga size bu konuda da yardımcı olabilir. Alternative Therapies in Health and Medicine’da yayımlanan bir araştırma, uykusuzluk tedavisi gören 60 yaş üstü insanlarda, yoga pratiğinin etkilerini inceliyor. Araştırmada yer alan kadın ve erkekler 12 hafta boyunca haftada iki kez yoga derslerine katılıyor ve günlük olarak evde de pratik yapmaya devam ediyor. Sonuç mu? Yoga yapan grubun uyku kalitesinde artış yaşanıyor.

Sağlıklı bir yaşam tarzını benimsetir

Güne kısa (20 dakikalık) bir yoga pratiği ile başlamak, günün geri kalanında da sağlıklı seçimler yapma şansınızı destekler. Güne sağlıklı bir alışkanlıkla başlamak ve devam etmek örneği gün içerisinde de daha iyi beslenmeye veya diyet seçeneklerini uygulamaya teşvik eder. Bununla birlikte yoga bildiğiniz üzere olumlu yaşam tarzını hayatınıza getirir, bu aynı zamanda çevrenizdeki kişilere de ilham verebilir. 

Yoganın önemli bileşimlerinden biri de tabii ki ana odaklanmak. Araştırmalar, düzenli olarak yoga yapmanın koordinasyonu, hafızayı ve hatta IQ seviyesini bile geliştirebileceğini aktarıyor.

Bu faydalardan biri veya birkaçı sabahlarınıza yoga rutinlerinizi eklemek için gerekli motivasyonu sağlayacaktır. Bunu da günlük bir alışkanlık haline getirdiğinizde bedeniniz, zihniniz ve ruhunuzda kısa sürede güçlü değişiklikler gerçekleştiğini fark edeceksiniz.

Namaste.

Sabah yogasının faydalarını anlatan ve yazan: Gönül Uzun