Kendinizi hiç hasta hissettiğinizde evde buna çare ararken ya da internette bu konu hakkında gezinirken buldunuz mu? Cevabınız evet ise internette tıbbi bilgiler aramanın ne kadar zor olduğunu biliyorsunuzdur. Bunun sebebi konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan yazarların, gerçeği yansıtmayan ve bazen de abartılı denebilecek bilgiler paylaşmasıdır. Bu yüzden sağlık konusunda bilgi edinme ve yorumlama sürecini daha verimli bir hale getirmek için sağlık okuryazarlığı oldukça önemlidir.  

Sağlık Okuryazarlığının Tanımı

Sağlık okuryazarlığının birçok farklı tanımı olsa da genel olarak sağlığın korunması ve sürdürülmesi için bir bireyin sağlık bilgilerine ulaşma, bu bilgileri anlama ve kullanma becerisini ifade eder. Başka bir deyişle bireylerin sağlık konusunda uygun kararların verilmesi için gerekli olan bilgi ve hizmetleri elde etme, yorumlama ve idrak etmesi olarak detaylandırılabilir.  

Dolayısıyla sağlık okuryazarlığı, sağlığı ilgilendiren herhangi bir konuda, bir metin veya broşür okumaktan ve randevu almaktan çok daha fazlasıdır. Bireylerin sağlık bilgilerine erişimini ve bilgileri etkin bir şekilde kullanma kapasitelerini geliştirmesi bakımından sağlık okuryazarlığının geliştirilmesi oldukça önemlidir.  

Sağlık okuryazarlığının önemini anlamak için illa bir sağlık sorunu ile karşılaşmamıza gerek de yok üstelik. Bu yetkinliğe sahip olmak bizleri günlük yaşamımızda daha bilinçli bireyler haline getirir. 

Sağlık Okuryazarlığı

Öğrenmek İçin Neler Yapılabilir?

Örneğin, ebeveynler için çocuklarının gelişim sürecinde daha bilinçli ve aktif rol alma noktasında yardımcı olacaktır. Ya da ileri yaşlarda ihtiyaç duyulabilecek sağlık hizmetlerinin tespiti ve erişimi konusunda bizlere yol gösterecektir. Sağlık konusunu düşündüğümüzde bu yetkinliği neredeyse her alanda işe koşabiliriz. 

Bu yüzden hem bireysel hem de toplumsal sağlık üzerindeki yetkinliği güçlendirmek için sağlık okuryazarlığı oldukça önemlidir. Bu konudaki becerileri artırmanın en basit yollarından biri sağlık konusundaki bilgileri saygın kaynaklardan edinmektir. İnternetteki güvenilir olmayan bilgiler yerine sağlık uzmanlarına danışmak sağlığınız hakkında kendinizi güçlendirmek için en basit yollardan biridir. Eğer doktorların verdiği tıbbi bilgileri anlamak konusunda yetersizseniz sizin için anlaşılır hale gelene kadar soru sormaya devam edin. 

Diğer yazımız olan Ekolojik okuryazarlık nedir? yazısına göz atın! 

Eğer bu konu hakkında daha fazla bilgi almak ve bu konunun uzmanı olmak istiyorsanız Bi’akıl App’deki “Sağlık Okuryazarlığı Eğitimi” temaslarına göz atabilirsiniz. 🙂