Evde kendi sebze ve meyvelerinizi yetiştirmek kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi? Çoğu insan bu fikri oldukça sıcak bulsa da bunun çok zor olacağını düşünür. Ancak sebze ve meyve yetiştirmek için yeterli bir alanınız olmasa bile saksı veya kapları kullanarak bunu yapabilmek mümkündür. Bu, yaşadığınız alanı güzelleştirmenin yanında taze ve besleyici ürünlere kolayca ulaşmanızı da sağlayacaktır. 

Evde Saksı Yetiştiriciliğinin Avantajları

Ufak bir balkon veya veranda evde saksı yetiştiriciliği yapmak için ihtiyacınız olan alanı size sağlayabilir. Çocukların bitkilerle iç içe olması ve bitki yetiştiriciliği ile erkenden tanışması daha olumlu bir hayat anlayışını da sağlayacaktır. Aynı zamanda yetiştirdiğiniz ilk ürünlerin tadına baktığınızda marketten aldığınız ürünlere kıyasla çok daha güzel olduğunu da hemen fark edeceksiniz. Bu lezzetli ürünlere kolayca ulaşabilmek evde saksı yetiştiriciliğinin en büyük avantajlarından biridir. 

Evde Saksı Yetiştiriciliği

Evde saksıda hangi meyve/sebzeleri yetiştirebilirim?

Birçok insan evde yalnızca biber yetiştirileceğini düşünse de bu doğru değildir. Doğru koşulları sağladıktan sonra bahçede yetiştirilen sebze ve meyvelerin çoğunu bir saksıda da başarılı bir şekilde yetiştirebilirsiniz. Üstelik yaz kış demeden yetiştirebileceğiniz ürünler bile var. Elbette bunu başarılı bir şekilde yapabilmek için bazı temel ipuçlarını takip etmek gerekebilir.  

Evde saksı yetiştiriciliği için ilk adım güneşin gün boyunca evinizdeki hareketlerini gözlemlemek olmalı. Sebze ve meyve yetiştirmeyi planladığınız alanın gün içinde yeterli miktarda ışık aldığından emin olmalısınız. Benzer şekilde yaz gibi daha sıcak dönemlerde bitkiler öğlen sonraları için gölgeye ihtiyaç duyabilir. Başlangıçta evinizdeki bu bölgeleri en verimli şekilde kullanmak için bezelye ve salatalık gibi dikey olarak büyüyen bitkileri tercih edebilirsiniz.  

image 5

Elbette sadece bu bitkileri yetiştirmeniz şart değil. Bitki yetiştiriciliğe başlamadan önce en çok ne yetiştirmek istediğinizi ve hangi ürünleri tüketmeyi sevdiğinizi listeleyebilirsiniz. Sonraki aşama olarak zamanınız ve alanınızın hangi ürünler için uygun olduğunu belirleyerek planlamalara başlayabilirsiniz. 

İnternetten veya çeşitli kaynaklardan bu konuda bilgi edinirken saksı yetiştiriciliğine uygun araştırmalar yapmayı unutmayın. Ayrıca güvenilir ve doğru kaynaklardan bilgi edinmeye özen gösterin! 

Evde saksı yetiştiriciliği ile ilgili eğitimlere Bi’akıl uygulaması üzerinden göz atabilirsiniz.