Bitkiler, yaşamımızı idame ederken başvurduğumuz kaynakların başında gelmektedir. Hayatın her alanında kullandığımız hemen her şeyde bitkilerden ve doğadan çeşitli şekillerde faydalanırız.  

Gelişen teknoloji sayesinde ihtiyacımız olan bitkileri endüstriyel olarak üretebiliyor ve hangi maksatla kullanıyorsak bitkilerin o yönünü geliştirebiliyoruz. Çoğumuz gıda mühendisliğinden evvel muzun nasıl gözüktüğüne dair internette dönen o fotoğrafı görmüş ya da endüstriyel ağaçlar hakkında bir şeyler duymuşuzdur. 

Endüstriyel Kenevir Nedir?

Endüstriyel kenevir de tıpkı bu bitkiler gibi, kenevir bitkisinden elde edilen ve üretimin birçok alanında kullanılabilen bir bitkidir. Aynı familyaya mensup olduğu Hint keneviri ile isim benzerliği taşımasından dolayı çoğu zaman olumsuz bir algının mağduru olur. Oysa Hint keneviri ile arasında ciddi farklılıklar vardır. Bunlardan en önemlisi, Hint kenevirinde bulunan ve gerek medikal gerek illegal maksatla kullanılmasına neden olan THC maddesidir. Hint kenevirinde %20’lere yakın bir oranda bulunan bu madde endüstriyel kenevirde ise neredeyse yok denecek kadar azdır (%0.3). Buna rağmen genel olarak olumsuz bir şöhrete sahip olan kenevirin kullanım alanlarını göz önüne alınca bu kötü şöhretin kasıtlı yürütülmüş bir karalama kampanyası olup olmadığını düşünmeden edemiyoruz. 

Endüstriyel Kenevir Nedir?

Peki, endüstriyel kenevir nerelerde kullanılmaktadır?  

Endüstriyel kenevir, yetiştirilmesi oldukça kolay bir bitki olduğu için küçük alanlarda büyük verimler sağlayabilir ve yetiştirildiği toprağı dinlendirmek, temizlemek gibi faydaları vardır, çiftçilerin bu maksatla dahi olsa endüstriyel kenevir ektiği bilinmektedir. Bunun dışında, başta giyim ve yakıt olmak üzere; kâğıt üretimi, tüketmeye hazır gıda, sağlıklı katı yağlar, enerji depolama maksadıyla üretilen bataryalar, temizlik malzemeleri, biyoplastik gibi neredeyse üretimin her alanında kullanılabilmektedir.  

Geçmiş zamanlarda illegal madde olarak etiketlenerek ABD ve Türkiye arasındaki ilişkileri de gerginleştiren bu yanlış anlaşılmalar(!) nedeniyle endüstriyel kenevir üretimine devlet otoriteleri tarafından ciddi kısıt ve yasaklar getirilmiştir. 

Umuyoruz ki; gelecekte doğadan elde ettiğimiz bu kaynakların değerini bildiğimiz ve akıllı, fayda odaklı üretime geçtiğimiz günler bizleri bekliyordur. 

Diğer yazımız olan Evde Saksı Yetiştiriciliğini de okumanızı tavsiye ederiz.

Evde saksı yetiştiriciliği ile ilgili eğitimlere Bi’akıl uygulaması üzerinden göz atabilirsiniz.